لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۲

طالبان تا هنوز خبر کشته شدن الظواهری را تایید و یا رد نکرده اند


ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده که در کابل هدف قرار گرفت و کشته شد

از نشر خبر کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل بیشتر از ۲۴ ساعت گذشته، اما طالبان این خبر را تائید یا رد نکرده اند.

حکومت طالبان بدون آنکه به کشته شدن ظواهری واکنش نشان دهد، حمله طیاره بی سرنشین امریکا در کابل را تخطی از توافقنامهٔ دوحه دانسته است.

در حالی که مقام های طالبان در مورد کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده از سوی امریکا، خاموشی اختیار کرده اند، قصر سفید می گوید که تائیدی آزمایش دی ان ای روی جسد ظواهری در دست ندارد.

د امریکا د ملي امنیت شورا د ستراتیژیکو اړیکو همغږي کوونکي جان کربي

جان کربی هماهنگ کننده روابط استراتژیک شورای امنیت ملی امریکا به روز سه شنبه (۱۱ اسد) در حالی در این مورد سخن گفت که یک روز پیشتر از آن جو بایدن رئیس جمهور امریکا، از کشته شدن رهبر شبکه القاعده در نتیجه حمله طیاره بی سرنشین در کابل خبر داد.

جان کربی سخنگوی قصر سفید
جان کربی سخنگوی قصر سفید

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که به گفتۀ جان کربی، تائید کردن کشته شدن ظواهری توسط آزمایش دی ان ای ممکن نخواهد بود اما یک مقام ارشد امریکایی به خبرنگاران گفته که استخبارات اینکشور با اعتماد خیلی زیاد گفته که رهبر شبکه القاعده کشته شده است.

پیش از اعلام این خبر، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان، حملۀ هوایی در کابل را مورد نکوهش قرار داد و آنرا تخطی از توافق دوحه با امریکا و اصول بین المللی دانست.

اما تا تهیه این گزارش و با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از اعلام خبر کشته شدن ظواهری، مقام های طالبان خاموشی اختیار کرده اند.

مقام های طالبان با وجود تماس های پیهم رادیو آزادی پاسخ ندادند و در باره محل دقیق حضور ایمن الظواهری و روابط با القاعده چیزی نگفته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

در مورد کشته شدن ایمن الظواهری برخی پرسش ها مطرح شده که آیا طالبان برای او در کابل پناه داده بودند؟

خبرگزاری اسوشیتید پریس به نقل از برخی مقام های استخبارات امریکا گزارش داده که گفته اند، در خانۀ که ظواهری زنده گی می کرد، مالک آن، همکار سراج الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان بوده. طالبان تا هنوز در این مورد هم تبصره نکرده اند.

پس از خروج کامل نیرو ها و دیپلومات های امریکا از افغانستان، ظاهراً این نخستین حمله توسط طیاره بی سرنشین ایالات متحده در داخل افغانستان بود.

این حمله باور های را نیز تقویت می کند که ایالات متحده بدون حضور نظامی هم می تواند با تهدید ها در افغانستان مبارزه کند.

در خانۀ که ظواهری زنده گی می کرد، مالک آن، همکار سراج الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان بود

جان کربی سخنگوی قصر سفید هم با اشاره به همین موضوع گفته است که ایالات متحده این توانایی را دارد که در برابر تروریزم ضد حمله را به اجرا بگذارد.

" ما در آنجا هیچگونه سرباز پیاده نداریم اما در طول چند ماه، و با جمع آوری معلومات استخباراتی، توانستیم این حمله را با موثریت انجام دهیم."

به گفتۀ سخنگوی قصر سفید، القاعده در افغانستان حضور اندک دارد اما او افزوده که ایالات متحده آگاه می ماند و توانایی هم دارد.

به دنبال حاکمیت دو بارهٔ طالبان در افغانستان که به یک سالگی اش نزدیک می شود، هیچ کشوری حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

جهانیان در کنار احترام به حقوق کار و آموزش زنان و دختران، برخی شرط های دیگر را هم مقابل طالبان گذاشته اند. یکی از آنها قطع رابطه با شبکه القاعده و سایر گروه های تروریستی است تا در نتیجه هیچ کشوری از خاک افغانستان هدف حمله قرار نگیرد.

XS
SM
MD
LG