لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۰۸

چرا طالبان در مورد تایید کشته شدن ایمن الظواهری سکوت اختیار کرده اند؟


آرشیف

در حالی که طالبان لابی‌گری در سطح منطقه و جهان را برای مشروعیت بخشیدن به رژیم جدید شان آغاز کرده اند و این موضوع را که افغانستان دیگر مکان مصونی برای هراس افگنان نیست در هر نشستی تکرار می‌کنند، اما حملۀ طیاره بدون سرنشین امریکا به روز یک‌شنبه این تلاش‌های یک سالۀ طالبان را با خاک یکسان کرد.

امریکا به گونۀ رسمی اعلان کرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در حملۀ طیاره بدون سرنشین در خانه کشته شد که گفته می‌شود این خانه مربوط به سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله حکومت طالبان است.

اما طالبان تا به حال یک بار هم در پیوند به کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل تحت حاکمیت‌شان چیزی نگفته اند و تنها حملۀ امریکا را نقض حریم هوایی افغانستان دانسته اند.

موضعی که وزارت خارجۀ پاکستان هم پس از کشته شدن اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ در ابیت آباد اتخاذ کرده بود.

هر چند وزارت امور خارجه پاکستان عملیات نظامی امریکا در خاک این کشور را محکوم کرد، اما همچنین گفت که قتل اسامه بن لادن نشان دهندۀ عزم جامعۀ جهانی از جمله پاکستان برای مبارزه با هراس افگنی و از بین بردن آن است.

اما طالبان با آنکه خواستار به رسمیت شناختن حکومت‌شان از سوی جهان هستند، اما در پیوند به کشته شدن رهبر القاعده در زیر حاکمیت‌شان خاموشی اختیار کرده اند.

اما کدام دلایل است که طالبان را مجبور به سکوت کرده است؟

سمیع یوسفزی، آگاه امور در پاسخ به این پرسش گفت: "این مسئله خیلی بالاتر از سطح رهبران طالبان رخ داده است، به همین اساس آنان در شک هستند، من فکر می‌کنم که جرگه‌های آنان در کابل و کندهار ادامه دارد تا یک واکنش رسمی پیدا کنند. اما این واقعه به قدری بزرگ است که هیچ مقام طالبان این قدرت را در خود نمی‌بینند که در این باره صحبت کند."


اما اسدالله ندیم، آگاه نظامی خاموشی طالبان را نتیجۀ اختلاف درونی‌شان می‌داند: "آنان ملامت هستند، چون که آنان حاکم هستند و چیزی برای گفتن ندارند و امکان دارد که بخاطر موضع گرفتن در بارۀ این موضوع که چگونه و با کدام جملات واکنش نشان داده شود، در میان رهبری‌شان اختلاف وجود داشته باشد."

پرسش‌های زیادی وجود دارد که ممکن است بعد از این در هر مجلس سیاسی از طالبان پرسیده شود و در کنار آن مهم است که آنها به افغان‌ها پاسخ دهند، فردی که رهبری یک گروه مهم تروریستی را بر عهده دارد و متهم به انجام بسیاری از حملات در افغانستان است، او را به کابل آوردند و در اینجا خانه و مکانی دادند.

اما با توجه به رفتار قبلی طالبان به رویدادها، ممکن است طالبان به این پرسش‌ها آن طور که مردم می خواهند پاسخ ندهند.

XS
SM
MD
LG