لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۲۹

وزیر دفاع طالبان: مردم امریکا بر حکومت خود فشار وارد کنند تا ما را به رسمیت بشناسد


 ملا یعقوب سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان
ملا یعقوب سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان

سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان ادعا می کند که امنیت در افغانستان با روی کار آمدن آنها صد در صد تامین شده است.

این ادعای ملا محمد یعقوب مجاهد در حالی صورت می گیرد که هفتۀ گذشته امریکا ادعا کرد، رهبر شبکه القاعده را در کابل کشته است.

ملا محمد یعقوب مجاهد، مسئول کلیدی امنیت در حکومت طالبان است. در گفتگو با رادیوی ملی امریکا ( NPR ) که به روز جمعه (۱۴ اسد) نشر شد، ادعا کرده که امنیت در افغانستان صد در صد تامین است.

گفتگو با سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان در روزی ثبت شده که حمله طیاره بدون سرنشین امریکا در کابل صورت گرفت. سپس رئیس جمهور امریکا کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در این حمله را که در قلب کابل صورت گرفت٬ اعلام کرد.

به گزارش رادیوی ملی امریکا ادعای مجاهد همزمان با کشته شدن رهبر القاعده در کابل، تصویر دیگری از اوضاع می دهد.

تصویر از منطقه یی درکابل که رهبر شبکه هدف قرار گرفت و کشته شد
تصویر از منطقه یی درکابل که رهبر شبکه هدف قرار گرفت و کشته شد


خبرنگار رادیوی ملی امریکا گفته که در سی و یکم جولای پس از نشر خبر ها در مورد انفجار در منطقه شیرپور کابل، آنها از پایتخت پرواز کردند و با ملا یعقوب مجاهد در اقامتگاهش در کندهار دیدند.

به گزارش منبع، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان هم مانند بسیار افغان ها در ۳۱ جولای آگاه بود که انفجاری در کابل رخ داده اما نمی دانست که چی واقع شده؟

رادیو ملی امریکا: به رسمیت شناختن حکومت طالبان نا ممکن است زیرا مردم ایالات متحده مخالف این اقدام استند.

رادیوی ملی امریکا گزارش داده که اگر ملا یعقوب مجاهد از قضیه آگاه هم می بود، شاید چیزی نمی گفت.

از ورود طالبان به کابل تا کمتر از ده روز دیگر، یک سال می گذرد. آنها سه هفته پس از حاکمیت دو باره در افغانستان، کابینه سرپرست شانرا اعلام کردند.

در این مدت هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

کابینه وزرای حکومت طالبان تحت ریاست ملا محمد حسن آخند کار میکند٬ اما این حکومت از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است
کابینه وزرای حکومت طالبان تحت ریاست ملا محمد حسن آخند کار میکند٬ اما این حکومت از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است

ملا محمد یعقوب مجاهد گفته که به رسمیت شناختن حکومت آنها از سوی امریکا به منافع خود آنکشور است زیرا به باور او رژیم دیگری وجود ندارد که امریکا با آن تعامل کند.

به گفتۀ مجاهد، برخی مقام های امریکایی به این باور اند که به رسمیت شناختن حکومت آنها نا ممکن است زیرا مردم ایالات متحده مخالف این اقدام استند.

سرپرست وزارت دفاع طالبان گفته که اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد، از مردم امریکا می خواهد تا بر حکومت شان فشار بیاورند تا آنها را به رسمیت بشناسد.

جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده، چند خواست اصلی به شمول قطع رابطه با شبکه های تروریستی، احترام و رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و ایجاد حکومت همه شمول را برای تعامل با حکومت طالبان مطرح کرده اند،

اما برخی از آگاهان به این باور اند که پس از نشر خبر کشته شدن رهبر شبکه القاعده در کابل، گره در کار به رسمیت شناختن حکومت طالبان، بزرگتر از گذشته شده است.

XS
SM
MD
LG