لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۴

کارشناسان نظامی: طالبان جزییات در مورد حمله راکتی و کشته شدن الظواهری را پنهان می‌کنند


ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده که در کابل هدف قرار گرفت و کشته شد

امروز شنبه ۶ آگست از کشته شدن ایمن الطواهری رهبر طالبان هفت روز می شود٬ اما مقام های حکومت طالبان مرگ وی را که جوبایدن رییس جمهور آمریکا اعلان کرده را نه رد کرده اند و نه تایید.


ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان اخیرا در ۵ آگست با شریک کردن معلومات در این مورد به رادیو آزادی گفته که تا هنوز با وجود تحقیقات در محل اقامت ایمن الظواهری کدام جسدی پیدا نشده است.
سخنگوی حکومت طالبان با فرستان پیام نوشتاری به رادیو آزادی گفت:" تا کنون تمام موضوع زیر تحقیقات است، کدام جسد هم ما پیدا نکردیم، بخاطری که آنجا از باروتی استفاده شده که هرچیز را کاملا از بین می برد".


پیش از این مقام های استخبارات آمریکا گفته بودند، در حمله طیارهٔ بی سرنشین بالای ایمن الظواهری از راکت "هل فایر R9X" کار گرفته شده است.
به اساس معلومات یک تعداد رسانه های جهانی و آمریکایی، راکت "هل فایر آر 9 ایکس" با طول ۱.۶ متر و دارای ۶ تیغه مانند چاقو؛ باعث خسارت جانبی می شود.

اسد الله ندیم کارشناس امور نظامی
اسد الله ندیم کارشناس امور نظامی

شماری از آگاهان امور نظامی مقیم در بیرون از افغانستان که در مورد نوعیت سلاح ها معلومات دارند میگویند راکت مذکور آنقدر قدرت تخریب ندارد که هرچیز را از بین ببرد.

اسدالله ندیم یکی از آگاهان امور نظامی به رادیو آزادی گفت، طالبان با این ادعا می خواهند اطلاعات در این زمینه را پنهان کنند:

کارشناس نظامی: طالبان با ادعا ها در مورد تاثیرات تخریبی عملیات راکتی علیه الظواهری٬ می خواهند اطلاعات در این زمینه را پنهان کنند

" راکت استفاده شده بخاطر کشتن ایمن الظواهری کاملا سلاحی از کتگوری دیگر است، به آن پرتاب کننده (ترکیبی) گفته می شود که مواد انفجاری در آن نیست، پس ادعای طالبان حقیقت ندارد".

آقای ندیم می گوید ۶ تیغ این راکت طوری طراحی شده که با نزدیک شدن به هدف حرکت می‌کند و تنها هدف را به وسیله تیغ‌هایش از بین می برد و شعله آتش تولید نمی کند.

منطقه شیرپور درکابل که الظواهری در آنجا زنده گی میکرد
منطقه شیرپور درکابل که الظواهری در آنجا زنده گی میکرد

تلاش کردیم جزئیات تازه تحقیقات ادارات استخباراتی امنیتی حکومت طالبان را در مورد کشته شدن ایمن الظواهری داشته باشیم اما سخگویان آن تا زمان نشر این گزارش جزئیات تازه در این مورد با ما درمیان نگذاشتند.


پیش از این مقام های آمریکایی گفته بودند رهبر القاعده در منطقه شیرپور کابل با خانواده خود زنده‌گی می‌کرد اما اینکه هنگام حمله خانواده اش با او بودند یا نه و اینکه آیا به آنان آسیب رسبده یا خیر نه مقام های آمریکایی و نه حکومت طالبان چیزی گفته اند.

XS
SM
MD
LG