لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۷

رهبر طالبان: اگر نیاز باشد برای عملی کردن حدود شرعی باز هم با امریکا خواهیم جنگید


ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان یک‌بار دیگر به امریکا هشدار داد که اگر نیاز شود به‌خاطر عملی کردن حدود شریعت اسلامی آماده جنگ دیگری با آن کشور است.

هرچند سخنرانی او از سوی سخنگویان حکومت طالبان طوری به رسانه‌ها فرستاده شده که کامل نیست، اما شماری از رسانه‌ها به‌شمول خبرگزاری اسلامی افغان به نقل از ملاهبت‌الله این گفته‌ها را گزارش کردند.

در گزارش خبرگزاری اسلامی افغان به نقل از ملا هبت‌الله آمده که وی تعامل خود با امریکا را روی این موضوع "غلامی خود " می‌داند و تأکید کرده که به هیچ قیمتی روی چگونگی جاری‌سازی حدود شرعی با این کشور تعامل نمی‌کند.

این خبرگزاری از قول رهبر طالبان گفته که جامعۀ جهانی می‌خواهد برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان تأمین حقوق بشر و دیموکراسی را بهانه قرار دهند: "من تصمیم جهان را نه قبول می‌کنم و نه تطبیق، حتی اگر زنده‌گی خود را از دست بدهم، من آن را نمی‌پذیرم و یک بار دیگر با آن (آمریکا) جنگ می‌کنم، آنان به بهانه حقوق بشر نمی‌خواهند تصامیم ما عملی شود، این مسائل در توافق‌نامه دوحه با آنان موافقت نشده‌است."

ملا هبت‌الله می‌گوید آمریکا تلاش دارد دموکراسی را در جهان عملی کند، اما در افغانستان هیچ جایی برای آن نیست.

نشست روز گذشته علما در کندهار
نشست روز گذشته علما در کندهار

ملا هبت‌الله این گفته‌ها را پس از آن روز پنجشنبه در یک نشست در کندهار مطرح کرده و در رسانه‌های اجتماعی هم دست به دست می‌شود که پیش از این در ۲۹ جولای کشته شدن ایمن‌الظواهری رهبر القاعده در کابل توسط یک هواپیمای بی‌سرنشین امریکا واکنش‌ها و انتقادهای جهانی بر طالبان را به‌خاطری زیاد کرد که این گروه هنوز هم با القاعده روابط گسترده دارد، آن‌چه طالبان آن را رد می‌کنند.

اما وی در بخشی از گفته‌هایش که رادیو آزادی نیز صدای آن را در اختیار دارد گفته که به اساس شریعت اسلامی و منافع ملی با جهان تعامل می‌کند.

در کل این گفته‌های ملا هبت‌الله از سوی سخنگویان طالبان بازتاب نیافته است.

اما وی در نخست ماه جولای در نشست علما که از سوی طالبان در کابل برگزار شده بود گفته بود به هیچ صورتی با دنیا تعامل نمی‌کند و تسلیم فشارهای آنان نمی‌شود، حتی اگر بم اتم هم بر آنان استفاده شود.

از سوی دیگر امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان در این نشست گفته آنان با کشورهای منطقه ارتباط خوب دارند و بالای سیاست اقتصاد محور تمرکز کرده‌اند، اما می‌خواهند از راه دیپلوماتیک ارتباطات خود با جهانیان را گسترش دهند.

اما شمادی از آگاهان امور سیاسی می‌گویند، اظهارات این‌چنینی ملا هبت‌الله نه‌تنها آنان، بلکه کشور را هم به سوی انزوا می‌برد.

نجیب آزاد آگاه امور سیاسی به رادیو آزادی گفت، طالبان از زمان شروع حاکمیت‌شان تا کنون بیشتر حقوق بشری را نقض کردند و به همین دلیل هیچ کشوری با آنان تعامل نکرده‌است.

نجیب آزاد آگاه امور سیاسی
نجیب آزاد آگاه امور سیاسی

آقای آزاد می‌گوید: "صد ها مثال دیگر است که به اساس آن‌ها به هیچ عنوان طالبان در راه تعامل با جهان روان نیستند، بلکه آنان افغانستان را هم از جهان منزوی کردند، با این وضعیت اصلاً امکان‌پذیر نیست که کدام کشور دیگر با آنان تعامل کند."

هرچند در مورد این گفته‌های ملا هبت‌الله مقام‌های امریکایی تا کنون چیزی نگفته اند، اما پیش از این در نشست‌های خبری متعدد و خبرنامه‌ها تأکید کرده‌اند که هنوز هم طالبان را زیر نظر دارند و به هیچ صورت اجازۀ برداشتن گام‌هایی را نمی‌دهند که منافع امریکا را تهدید کند.

XS
SM
MD
LG