لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۸

وزیر خارجه ایالات متحده: مارک فریریکس به زودی با خانواده اش یکجا می‌شود


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا به روز دوشنبه گفت که مارک فریریکس که برای دو سال و نیم در افغانستان به گروگان گرفته شده بود، به زودی با خانواده اش ملاقات خواهد کرد.

آقای بلینکن افزود که مذاکرات برای آزادی فریریکس از چند ماه پیش ادامه داشته است:

"بسیاری از کارشناسان امنیت ملی از ادارات مختلف حکومت با هم همکاری کردند، تا مارک را از زندان رها کرده و به خانه برگردانند. من از همه کسانیکه ماه های متمادی روی این موضوع کار کرده اند، تشکر می کنم."

بلینکن به ویژه به تلاش های توماس وست نماینده خاص ایالات امریکا در امور افغانستان اشاره کرده، اطمینان داد که در هر نقطه از جهان که شهروندان امریکایی به گروگان گرفته شده و یا زندانی شوند، ایالات متحده همان موضع قاطع و عزم راسخ را برای آزادی آنها دارد که برای آزادی مارک فریریکس انجام داد.

مارک فریریکس در ماه جنوری سال ۲۰۲۰ میلادی توسط شبکه حقانی مرتبط با طالبان در کابل ربوده شد و حدود دو سال و نیم زندانی بود. او سرانجام به روز دوشنبه توسط مقامات طالبان به امریکایی ها تحویل و به شهر دوحه پایتخت قطر فرستاده شد.

جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده
جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، صبح روز دوشنبه شخصاً با خانواده فریریکس تماس گرفت و مژده آزادی او را داد.

رئیس جمهورایالات متحده در تماس با خانواده مارکس٬ مژدهٔ رهایی وی را داد

در اعلامیۀ قصر سفید از قول بایدن گفته شده که در مذاکرات برای آزادی فریرکس تصمیم های سخت گرفته شد که آسان نبود و بالاخره تلاش ها برای آزادی او به نتیجه رسید.

شارلین ککورا، خواهر فریریکس در اعلامیه ای از آزادی برادرش اظهار خوشحالی کرده است.

در بدل آزادی فریریکس، ایالات متحده امریکا حاجی بشر نورزی، یکی از اعضای برجسته طالبان را آزاد و به آنها سپرد. گرچه مقامات ارشد امریکایی به طور رسمی در این مورد چیزی نگفته اند، اما رسانه های امریکایی به نقل از یک مقام قصرسفید میگویند که مبادلۀ فریریکس که یک فردملکی بود با یک قاچاقچی بزرگ مواد مخدر، تصمیم بسیار دشوار بود.

حاجی بشر نورزی که تازه از بند در ایالات متحده رها شده و به کابل برگشت
حاجی بشر نورزی که تازه از بند در ایالات متحده رها شده و به کابل برگشت

طالبان از آزادی بشر نورزی یکی از اعضای ارشد خود ابراز خوشحالی کرده، آن را نتیجه دیپلوماسی و گفتگوهای موفق با ایالات متحده امریکا خوانده اند.

بشر نورزی که از او در بسیاری اسناد امریکایی "بشیر نورزی" نام گرفته شده، از نزدیکان ملا محمد عمر بنیانگذار طالبان بود و در سال ۲۰۰۵ میلادی در شهر نیویورک، به اتهام قاچاق هروئین به ارزش پنجاه میلیون دالر به امریکا، دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

رسانه های غربی بشر نورزی را با پابلو اسکوبار، یکی از بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر در امریکای لاتین مقایسه کرده او را "پابلو اسکوبار شرق میانه"خوانده اند.

XS
SM
MD
LG