لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۱

جوبایدن٬ افغانستان را از فهرست کشور های متحد غیر ناتو امریکا حذف کرد


جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا عضویت افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر ناتوی امریکا٬ سلب کرد.

کاخ سفید ناوقت روز جمعه نامه ارسالی رئیس جمهور امریکا به وزارت امور خارجه این کشور را منتشر کرد.

در این نامه که "تصمیم ریاست جمهوری" عنوان داده شده آمده است :

«مطابق با اختیاراتی که قانون اساسی ایالات متحده به من به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده داده است...عضویت افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتوی امریکا را لغوه می‌کنم»

امریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی از افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتو نام برد که راهی را برای حفظ روابط دفاعی و اقتصادی بین دو کشور هموار کرد.

هیلری کلنتون وزیر خارجه اسبق ایالات متحده امریکا
هیلری کلنتون وزیر خارجه اسبق ایالات متحده امریکا

در آن زمان، هیلری کلنتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، در سفر خود به کابل٬ افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر ناتو اعلام کرد.

طالبان: این اقدام خوبی است که ما عضو هیچ فصل بین المللی نیستیم، اما کشوری غیر منسلک، مستقل و بر اراده خود هستیم

طالبان از این تصمیم رئیس جمهور امریکا استقبال کرده اند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز به رادیوآزادی گفت:

«این گام خوبی است، افغانستان از پیوستن به ناتو سودی نبرده است. بیست سال است که مردم تلفات دیده اند و شاهد فاجعه بوده اند. این اقدام خوبی است که ما عضو هیچ فصل بین المللی نیستیم، اما کشوری غیر منسلک، مستقل و بر اراده خود هستیم.»

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان

مقام‌های طالبان در حالی از خارج شدن افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتو استقبال می کنند که تمام تجهیزات امنیتی و نظامی در دست آنان توسط ایالات متحده و ناتو در اختیار نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین افغانستان قرار گرفته بود.

پیش از این تصمیم، رئیس جمهور ایالات متحده در نامه یی به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ ۶ جولای سال جاری نوشته بود که بر اساس ماده۵۱۷ قانون کمک های خارجی مصوب ۱۹۶۱ این کشور نام افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر از ناتو ملغی اعلام می کند.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه امریکا، پس از لغو عضویت افغانستان به عنوان متحد غیر ناتو، ایالات متحده ۱۷ متحد بزرگ غیر ناتو خواهد داشت.

ارجنتاین ، آسترالیا ، بحرین ، برازیل ، کولمبیا ، مصر ، اسراییل ، جاپان ، کویت ، مراکش، نیوزیلیند ، پاکستان ، فیلیپین ، قطر ، کوریای جنوبی ، تایلیند و تونس بعد از این متحدان اصلی غیر ناتو هستند.

XS
SM
MD
LG