لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۱۵

زنان و فعالان اجتماعی از تمدید مآموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان استقبال کردند


 ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان
ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان

شماری از فعالان زن در افغانستان از جملۀ ژولیا پارسی از تمدید ماموریت ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان استقبال می کنند.

بانو پارسی از زمان بازگشت طالبان به قدرت در بیش از یک سال گذشته در کنار شماری دیگر از فعالان زن چندین بار به جاده ها بر آمده و در برابر آنچه نقض حقوق بشری به خصوص حقوق زنان از سوی طالبان خوانده شده اعتراض کرده است.

او در آینده از ماموریت ریچارد بنِت چی انتظار دارد؟

« امیدوار هستم که باز هم به افغانستان بیاید و وضعیت بدی که زنان افغانستان دارند ، آن را از زبان زنان که در افغانستان هستند بشنود و بد بختی های که در پنجشیر است و کوچ های اجباری که در چندین ولایت جریان دارد به آن توجه شود و این گزارش ها را هم مثل گذشته نشر کند تا اینکه تمام مردم جهان بفهمند که چهرۀ واقعی طالب کی است.»

طالبان اتهامات مبنی بر نقض حقوق بشر را در افغانستان همواره رد کرده اند
طالبان اتهامات مبنی بر نقض حقوق بشر را در افغانستان همواره رد کرده اند

طالبان اتهام ها مبنی بر اینکه حقوق بشری را در افغانستان نقض کرده اند رد می کنند.

ابوالاحرار رامز پور ، فعال حقوق بشر از ریچارد بنت می خواهد که در آینده بیشتر از پیش در گزارش دهی به تخطی های حقوق بشری در افغانستان توجه کند.

«دراین مرحله از ماموریت آقای ریچارد ضرور است که در کنار سایر موضوعات حقوق بشری به وضعیت حقوق اطفال ، چگونگی دسترسی مردم و خصوصاً زنان به محاکم عادلانه و مسایل کوچ دادن اجباری مردم و نقض حقوق اقلیت ها و همچنان رعایت حقوق بشردوستانه در منازعات و جنگ ها توجه بیشتر مبذول دارد.»

پاکستان و چین با تمدید ماموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان مخالفت کردند

شورای حقوق بشر ملل متحد روز جمعه در نشستی در ژنو ماموریت گزارشگر ویژۀ این سازمان برای حقوق بشر افغانستان را با اکثریت آرا برای یک سال دیگر تمدید کرد.

اما پاکستان و چین با این اقدام مخالفت کردند.

نمایندۀ پاکستان در نشست شورای حقوق بشر ملل متحد گفته است که تمدید ماموریت ریچارد بنت نمی تواند مشکل افغانستان را حل کند.

چین گفته است که مخالفت برخی کشور ها با حکومت طالبان باعث بحران در افغانستان شده.

عزیز آرینفر ، آگاه امور سیاسی و دیپلمات پیشین افغانستان
عزیز آرینفر ، آگاه امور سیاسی و دیپلمات پیشین افغانستان

عزیز آرینفر ، آگاه امور سیاسی و دیپلمات پیشین افغانستان در بارۀ علت مخالفت پاکستان و چین با تمدید ماموریت ریچارد بنِت به این نظر است:

« با توجه به اینکه رژیم طالبان متهم به نقض سیستماتیک حقوق بشر است، طبعاً پاکستان به عنوان یک کشور حامی طالبان با تمدید ماموریت ریچارد بنِت مخالف است، زیرا گزارش هایی که در بارۀ نقض حقوق بشر مخصوصاً حقوق بانوان و کودکان در افغانستان موجود است ، طبعاً طالبان را با یک چالش جدی رو به رو می سازد و پاکستان نمیخواهد که روابط خود را با طالبان خدشه دار بسازد. چین چشم داشت های بسیار بزرگی در افغانستان دارد مخصوصاً به معادن مس و بعضی معادن ستراتیژیک دیگر.»

بریتانیا و امریکا از تمدید ماموریت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان استقبال کرده اند.

نمایندۀ بریتانیا در شورای حقوق بشر ملل متحد می گوید که وضعیت بشری در افغانستان خیلی نگران کننده است و دختران، زنان و اقلیت ها به ویژه هزاره ها با چالش های جدی روبرو اند. میشل تیلر نمایندۀ امریکا در این شورا ، از حکومت طالبان خواسته که به تعهداتش برای رعایت حقوق زنان و دختران پایبند بماند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان با انتقاد از ریچارد بنِت می گوید که او در گذشته در گزارشدهی از وضعیت حقوق بشری در افغانستان دقت نکرده بود.

« در مورد تمدید ماموریت آقای بنِت همین قدر گفته می توانیم که در گذشته راپور هایی تهیه و ارائه کردند ولی در موضوع افغانستان دقت نکرده بودند. آنها موضوع حقوق بشر را منحیث یک وسیلۀ تبلیغاتی استفاده می کنند. ما مشوره می دهیم که در آینده دقیق متوجه وظیفۀ خود باشد.»

ریچارد بنِت در بخشی از گزارش اش که حدود یک ماه پیش در نشست شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو ارایه کرد گفته بود که نقض جدی حقوق زنان ودختران ، سرکوب مخالفان ومنتقدان و محدود ساختن آزادی بیان ازسوی طالبان در افغانستان نمایانگر یک حاکمیت استبدادی است.

رامز پور: موقعیت کاری آقای ریچارد برای گزارش دهی از وضعیت حقوق بشر افغانستان از اهمیت زیاد برخوردار است

ابوالاحرار رامز پور ، فعال حقوق بشر ، ماموریت بنِت را در شرایط فعلی در زمینۀ گزارش دهی از نقض حقوق بشری در افغانستان مهم می داند.

« با درنظرداشت اینکه دسترسی به معلومات و آزادی بیان و رسانه ها در افغانستان خیلی محدود شده ، به این خاطر موقعیت کاری آقای ریچارد منحیث یک شخصیت بین المللی برای گزارش دهی از وضعیت حقوق بشر افغانستان از اهمیت زیاد برخوردار است. »

طالبان متهم اند که پس از بازگشت به قدرت در ۱۵ آگست پارسال در افغانستان ، حقوق بشری به خصوص حقوق زنان و دختران را نقض کرده اند.

ادعا هایی نیز وجود دارد که نیروهای طالبان ، شماری از نظامیان پیشین و نیروهای وابسته به گروه مخالف شان موسوم به جبهه مقاومت ملی را شکنجه و کشته اند.

با وصف درخواست های مکرر برای بازگشایی مکتب های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان ، حکومت طالبان هنوز در این باره اقدام نکرده است.

XS
SM
MD
LG