لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۴۴

سیتفانی گلنسکی خبرنگار خارجی در افغانستان: طالبان مرا تهدید کرده اند


تصویر آرشیف

یک خبرنگار خارجی بنام سیتفانی گلنسکی ادعا می کند که ازسوی مقامات طالبان در افغانستان بخاطر فعالیت رسانه ای خود تهدید شده است.

بانو ستیفانی گلنسکی با مجلۀ فارن پالیسی ، روزنامه گاردین ودیگر رسانه های معتبر غربی به حیث خبرنگار وعکاس کار میکند.

وی تقریبا چهارونیم سال را درافغانستان سپری کرده و از مناطق مختلف این کشور دیدن کرده است.

بانو گلنسکی شام دوشنبه ادعا کرد که دریک مکالمۀ تلفونی ازسوی مقامات طالبان با شدت تهدید شده است.

وی ننوشته که از سوی کدام مقام طالبان باوی تماس گرفته شده است٬ ولی می گوید که از وی دربارۀ منابع گزارش ها ، مناطق ، مردم ومسائل دیگر معلومات خواسته شد.

بانو گلنسکی نوشت که وی درپاسخ گفت که منابع خود را هرگز افشا نمیکند و دربرابر شفافیت کار خود ٬ تن به معامله نمی دهد.

در جریان یک سال گذشته طالبان چندین بار به برخورد نادرست با خبرنگاران خارجی و زندانی ساختن خبرنگاران افغان متهم شده اند
در جریان یک سال گذشته طالبان چندین بار به برخورد نادرست با خبرنگاران خارجی و زندانی ساختن خبرنگاران افغان متهم شده اند

وی میافزاید که آخرین بار درماه جولای در افغانستان بود ودربارۀ نزاع درونی طالبان درمورد تجارت زغال سنگ وفعالیت گروه طالبان پاکستانی در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا گزارش داده بود.

ذبیح الله مجاهد: خبرنگاران آزادانه به افغانستان سفر می کنند٬ هیچ تهدیدی در برابر آنان نیست

وی می افزاید که مقامات طالبان او را تهدید کردند که ویزای وی را لغو خواهند کرد و او دیگر نخواهد توانست به افغانستان برگردد.

هیدربار مسئول بخش زنان سازمان نظارت حقوق بشر در تویت خود با ستایش از ستیفانی گلنسکی نوشت :

" واضح است که طالبان فضای کاری و آزادی بیان خبرنگاران افغان را به گونه بی رحمانه محدود کردند و اکنون درصدد خاموش ساختن خبرنگاران خارجی اند."

هیدربار مسئول بخش زنان سازمان نظارت حقوق بشر
هیدربار مسئول بخش زنان سازمان نظارت حقوق بشر

خود ستیفانی گلنسکی گفته است که وی باور دارد که شریک ساختن معلومات منابع با مقامات طالبان پیامد های خطرناک خواهد داشت. او ادعا می کند که طالبان برخی خبرنگاران را بخاطر گزارش دهی لت وکوب کرده اند.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان با رد کردن ادعای ستیفانی گلنسکی به رادیو آزادی گفت که خبرنگاران خارجی آزادانه به افغانستان رفت وآمد می کنند:

" این سخن را ما با شدت رد می کنیم چون اینجا روزمره دهها خبرنگار به افغانستان می آیند. به ولایت های مختلف آزادانه سفر کرده گزارش تهیه می کنند. هیچ نوع محدودیت ندارند. متاسفانه برخی افراد ازخارج بنام خبرنگار می آیند و دراین جا اسناد قانونی ارائه کرده نمی توانند یا اسناد آنها جعلی ثابت می شود. پس ما برای آنها اجازه نمی دهیم چون آمدن وهویت آنها مشکوک می باشد."

طالبان قبل ازاین نیز به روش نادرست با خبرنگاران وتوقیف آنها متهم شده اند. ازجمله خبرنگار لین اودانیل که چندین سال از افغانستان گزارش دهی می کرد درماه جولای گذشته برای مدت کوتاه زیرنظارت و تحقیق قرار داده شد.

وی بعد از خروج ازافغانستان گفت که طالبان او را مجبور کردند که به خاطر نشر برخی گزارش های خود معذرت بخواهد٬ در غیر آن زندانی خواهد شد.

معلومات رادیو آزادی نشان میدهد که طالبان درجریان یکسال اقتدار خود ۳۴ خبرنگار را حبس کرده اند. از این جمله برخی خبرنگاران ادعا کرده اند که هنگام بازداشت و توقیف اذیت ولت کوب شده اند.

XS
SM
MD
LG