لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۳۸

جسد یک فرمانده «جبههٔ مقاومت ملی» و هشت تن دیگر در پنجشیر به خاک سپرده شد


اجساد افراد وابسته به جبههٔ مقاومت ملی افغانستان که گفته میشود توسط طالبان تیربازان شده بودند به روز سه شنبه به خاک سپرده شد
اجساد افراد وابسته به جبههٔ مقاومت ملی افغانستان که گفته میشود توسط طالبان تیربازان شده بودند به روز سه شنبه به خاک سپرده شد

جسد های نه تن به شمول یک فرمانده محلی جبهه ضد طالبان به نام «جبهه مقاومت ملی» تقریبا یک ماه پس از کشته شدن از سوی طالبان در پنجشیر، امروز در ولسوالی خنج به خاک سپرده شدند.

برخی از اعضای خانواده‌ های قربانیان امروز سه شنبه به رادیو آزادی گفتند که فرمانده یار محمد همراه با دو پسر، یک برادر و پنج تن از جنگجویانش پس از اسیر شدن در ولسوالی خنج تیرباران شده بودند.

پیش از این، ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که صحنه تیرباران چند تن را نشان می داد.

انتشار این ویدیوها واکنش‌های برخی از کاربران و نیز حامیان حقوق بشر را به همراه داشت.

یکی از باشندگان محلی به رادیو آزادی گفت که خانواده یارمحمد پس از یک ماه تلاش، از مقام های محلی طالبان در پنجشیر اجازه گرفتند تا اجساد را از کوه پایین و تدفین کنند.

او افزود: " ورثه آنان از کابل می آیند و اصرار می کنند که جسدها خود را پایین می کنیم. باز می روند، کسی را ملا مسافر می گویند که قوماندان نظامی است، از او یک خط می گیرند. او اجازه می دهد که جسدها را پایین کنند."

جریان انتقال اجساد افراد وابسته به جبهه مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر
جریان انتقال اجساد افراد وابسته به جبهه مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر

برخی از ساکنان ولسوالی خینج به رادیو آزادی گفتند که پیش از این، طالبان به مردم اجازه نداده بودند که اجساد این افراد را از کوه پایین و تدفین کنند.

مولوی شیرعلی ولسوال طالبان در خینج است.

او خبر آمادگی برای تدفین اجساد جنگجویان جبهه موسوم به مقاومت ملی را تایید کرد اما نگفت که علت تاخیر در تدفین افراد کشته شده چه بوده.

در یک تحول مرتبط، به اساس یک گزارش تازه، طالبان ۲۷ اسیر را در ولایت پنجشیر کشته اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته که پروژه غیرانتفاعی "افغان ویتنس" مستقر در بریتانیا امروز گزارشی منتشر کرد و افزود که رویداد ماه گذشته اتفاق افتاده.

افغان ویتنس: طالبان ۲۷ اسیر را در پنجشیر کشته اند

افغان ویتنس پروژه‌ای است که اطلاعات در باره رویدادهای حقوق بشری در افغانستان را جمع آوری و تحلیل و تجزیه می کند.

به اساس گزارش تازه، طالبان در جریان حمله به جنگجویان جبهه موسوم به جهبه مقاومت ملی در منطقه‌ای در پنجشیر، این افراد را اسیر کردند و به ضرب گلوله کشتند.

طالبان قبلا ادعا کرده بودند که این افراد در میدان جنگ کشته شده اند.

در ادامه آمده که یکی از ویدیوها که از سوی افغان ویتنس تایید شده، پنج مرد را نشان می‌دهد که چشم‌ها و دست‌هایشان بسته است و سپس جنگجویان طالبان به مدت ۲۰ ثانیه آنها را به رگبار می بندند.

به گزارش اسوشیتدپرس، افغان ویتنس گفته که ده‌ها منبع به شمول عکس و ویدیو از رسانه‌های اجتماعی را بررسی کرده و دریافته که تنها ده مرد در ولسوالی دره کشته شده اند.

نیروهای گزمه طالبان در پنجشیر
نیروهای گزمه طالبان در پنجشیر

به گزارش اسوشیتدپرس، عنایت الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع حکومت طالبان گفته که هیئتی در حال بررسی ودیویی‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به اساس گزارش، او ماه گذشته گفته بود که طالبان ۴۰ جنگجوی مربوط به جهبه مقاومت را کشته و بیش از ۱۰۰ تن را در پنجشیر اسیر کرده اند. اما او در مورد چگونگی کشته شدن این ۴۰ تن جزئیات ارائه نکرده بود.

به تازگی، دفتر ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که هیئتی را به ولایت پنجشیر فرستاده تا در مورد ادعاهای نقض حقوق بشر در این ولایت تحقیق کنند. اما نتایج این تحقیقات هنوز مشخص نشده.

چند هفته قبل، ریچارد بنیت گزارشگر ویژهٔ سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر افغانستان خواهان بررسی‌ ادعاهای نقض حقوق بشر از سوی طالبان در پنجشیر شد.

او در تویتی از ادعا‌های کشتار غیرقانونی در پنجشیر ابراز نگرانی کرد و گفت که عاملان باید تحت پیگرد قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG