لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۰

افغان ویتنس: طالبان ۲۷ اسیر را در پنجشیر کشته اند


اجساد برخی از اعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان که در جنگ با طالبان کشته و اجساد آنها از یک ماه به این سو در کوه باقی مانده بود چون طالبان به مردم اجازه نمی دادند که اجساد آنها را پائین آورده و دفن کنند. 18 اکتوبر 2022

به اساس یک گزارش تازه، طالبان ۲۷ اسیر را در ولایت پنجشیر کشته اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته که پروژه غیرانتفاعی "افغان ویتنس" مستقر در بریتانیا امروز (سه‌شنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۱) گزارشی منتشر کرد و افزود که رویداد ماه گذشته اتفاق افتاده.

افغان ویتنس پروژه‌ای است که اطلاعات در باره رویدادهای حقوق بشری در افغانستان را جمع آوری و تحلیل و تجزیه می‌کند.

به اساس گزارش تازه، طالبان در جریان حمله به جنگجویان جبهه موسوم به جهبه مقاومت ملی در منطقه‌ای در پنجشیر، این افراد را اسیر کردند و به ضرب گلوله کشتند.

طالبان قبلاً ادعا کرده بودند که این افراد در میدان جنگ کشته شده اند.

در ادامه آمده که یکی از ویدیوها که از سوی افغان ویتنس تایید شده، پنج مرد را نشان می‌دهد که چشم‌ها و دست‌های شان بسته است و سپس جنگجویان طالبان به مدت ۲۰ ثانیه آنها را به رگبار می بندند.

به گزارش اسوشیتدپرس، افغان ویتنس گفته که ده‌ها منبع به شمول عکس و ویدیو از رسانه‌های اجتماعی را بررسی کرده و دریافته که تنها ده مرد در ولسوالی دره کشته شده اند.

به گزارش اسوشیتدپرس، عنایت الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع حکومت طالبان گفته که هیئتی در حال بررسی ودیویی‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به اساس گزارش، او ماه گذشته گفته بود که طالبان ۴۰ جنگجوی مربوط به جهبه مقاومت را کشته و بیش از ۱۰۰ تن را در پنجشیر اسیر کرده اند. اما او در مورد چگونگی کشته شدن این ۴۰ تن جزئیات ارائه نکرده بود.

به تازگی، دفتر ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که هیئتی را به ولایت پنجشیر فرستاده تا در مورد ادعاهای نقض حقوق بشر در این ولایت تحقیق کنند. اما نتایج این تحقیقات هنوز مشخص نشده.

رادیو آزادی دریافته که یکی از کسانی که ماه گذشته پس از اسیر شدن در ولسوالی خنج پنجشیر به دست طالبان کشته شد، یار محمد یکی از فرماندهان جبهه مقاومت ملی بود.

او با دو پسر یک برادر و پنج تن از جنگجویانش کشته شد.

حال اعضای خانواده‌اش به رادیو آزادی گفته اند که پس از یک ماه تلاش، طالبان اجازه داده اند که اجساد این افراد امروز به خاک سپرده شود.

مولوی شیرعلی ولسوال طالبان در خنج هم این خبر را به رادیو آزادی تایید کرده اما نگفته که علت تاخیر در تدفین افراد کشته شده چه بوده.

برخی از ساکنان ولسوالی خنج افزوده اند که پیش از این، طالبان به مردم اجازه نداده بودند که اجساد این افراد را از کوه پایین و تدفین کنند.

به تازگی، دفتر ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که هیئتی را به ولایت پنجشیر فرستاده تا در مورد ادعاهای نقض حقوق بشر در این ولایت تحقیق کنند. اما نتایج این تحقیقات هنوز مشخص نشده.

XS
SM
MD
LG