لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۲۲

ادارهٔ حقوق بشر سازمان ملل: در مورد سرنوشت ظریفه یعقوبی و همکاران وی نگرانیم


ظریفه یعقوبی

ادارهٔ حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه یی در واکنش به بازداشت ظریفه یعقوبی و چهار تن دیگر از فعالین در کابل ازطالبان خواسته است تا موازین حقوق بشری را رعایت کنند.

این اداره امروز جمعه در صفحه تویتر خود نوشت که پنج تن از افراد در جریان یک کنفرانس خبری در کابل بازداشت شده اند.

ولکر تُرک رئیس اداره حقوق بشر سازمان ملل از مقامات مسوول طالبان خواسته است تا اطمینان حاصل کنند که این بازداشت ها قانونی صورت گرفته و افراد بازداشت شده از تمامی حقوق خود برخوردار استند.

گزارش شده است که طالبان ظریفه یعقوبی را همراه با شمار دیگر از افراد به روز پنجشنبه در جریان محفل اعلام موجودیت یک نهاد مدنی جدید بازداشت کرده اند.

گفته شده است که ظریفه یعقوبی و دهها تن از زنان فعال در کابل به روز پنجشنبه در یک محل گردهم آمده بودند تا موجود « جنبس زنان برای برابری » را اعلان کنند.

یوناما: در مورد سرنوشت ظریفه یعقوبی و افرادی که با وی بازداشت شده اند با طالبان در تماس شده ایم

این جنبش به ابتکار ظریفه یعقوبی و شمار دیگر از زنان فعال در کابل ایجاد گردیده و گفته شده است که آنان در راستای تحقق آرمان های زنان و مبارزه برای اعاده حقوق زنان و دختران در افغانستان کار می کنند.

گردهمایی های زنان و دختران در افغانستان همواره با مخالفت های طالبان و بازداشت ها به همراه بوده است
گردهمایی های زنان و دختران در افغانستان همواره با مخالفت های طالبان و بازداشت ها به همراه بوده است

یکی از زنانی که در محفل حضور داشت و نخواست از وی نام برده شود٬ به رادیو آزادی چنین گفت:

«وقتی که دیدیم همه جای نظامی شده فکر کردیم همهٔ ما را یک جای می‌برند، بعد بچه ها را بیرون کردند و دختران را در سالون بسته کردند، پولیس زن آمد ما را تلاشی کرد تلفون های دختران را گرفتند، ما یک و نیم ساعت آن‌جا ماندیم بعد از پنجره دیدیم که خانم یعقوبی را با چهار پسر دیگر که در میان شان خبرنگار هم بود با خود بردند.»

این بانو ادعا می‌کند که شب همین روز ادارهٔ استخبارات طالبان خواهر ظریفه یعقوبی، عارفه یعقوبی و برادر شوهرش را نیز به بهانهٔ این که شب باید با خانم یعقوبی باشند با خود برده اند.

از سوی دیگر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد ( یوناما) نیز گفته است که در رابطه به این بازداشت ها با مقامات طالبان تماس گرفته شده است.

خبرنامهٔ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در این موردگفته است که در مورد وضعیت ظریفه یعقوبی و چهار تن از همراهان وی که در کابل بازداشت گردیده اند٬ از طالبان وضاحت خواسته شده است.

طالبان تاکنون در مورد این بازداشت ها تبصره یی نکرده اند و به سولات رادیو آزادی در مورد نیز پاسخ نداده اند.

برخی از فعالان از جمله فوزیه کوفی و شمار دیگر از زنان در واکنش به این بازداشت ها گفته اند که عملکرد طالبان در برابر زنان نشاندهندهٔ ترس طالبان از فعالیت های زنان در افغانستان است.

XS
SM
MD
LG