لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۳۹

مجلهٔ رسپانسیبل ستیتکرافت: نباید افغانستان به خاطر جنگ اوکراین٬ فراموش شود


تعدادی از زنان و اطفال فقیر در کابل

مجلهٔ آنلاین رسپانسیبل ستیتکرافت

  • مجلهٔ آنلاین رسپانسیبل ستیتکرافت در شماره اخیر خود مقاله یی را به قلم بارنت روبین٬ تحلیلگر مسایل افغانستان٬ به نشر رسانده است.

روبین که در سالهای گذشته به عنوان مشاور در سازمان ملل و وزارت خارجه ایالات متحده ایفای وظیفه کرده٬ نوشته است: پس از آنکه سال گذشته ایالات متحده قوای خود را از افغانستان بیرون کشید و آن کشور را به طالبان واگذار کرد٬ هیچ کشوری تاکنون حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته و درعین حال حکومت ها از هیچ نبرد نیابتی در برابر طالبان نیز حمایت نمی کنند.

به باور نویسنده٬ راه اندازی چنین یک جنگی میتواند منجر به ایجاد خلا قدرت و مداخلهٔ شاخه خراسان خلافت یا داعش شود و بار دیگر چانس حضور امریکا را در نبرد افزایش بدهد. به عقیده نویسنده این دو جهت قضیه است که کشور های پر قدرت همسایه افغانستن نیز به آن به عنوان تهدید دایمی می نگرند.

نویسنده در ادامه افزوده است: کشور های همسایه افغانستان از ورود تروریستان بین المللی به این کشور نگرانی دارند و به این نظر اند که قطع کمک های بین المللی به افغانستان و منجمد شدن دارایی های افغانستان و وضع تعزیرات بر رهبران طالبان منجر به ناتوانی حکومت٬ اقتصاد در هم ریخته٬ طرح سیاست های اجتماعی عقبگرا و نبود یک اداره سالم شده است.

بارنت روبین در این مقاله که در مجله آنلاین ریسپانسیبل ستیتکراف به نشر رسیده است می نویسد: کشور های همسایه افغانستان به عنوان بخشی از رسیدن به یک تفاهم٬ خواهان بیرون شدن قوای امریکایی از افغانستان بودند.
به عقیده آقای بارنت روبین٬ به دور از تلاش های سیاسی و دیپلوماتیک که منجر به وارد کردن طالبان در یک چهارچوب وسیع شود٬ ایالات متحده پس از سقوط نظام جمهوری افغانستان چانس دستیابی طالبان را به قدرت فراهم کرد.

با آنکه از تسلط طالبان به قدرت نزدیک به شانزده ماه میگذرد٬ اما بحران اقتصادی در افغانستان رو به افزایش است و بسیاری از نهاد های امداد رسان بین المللی گفته اند که نباید افغانستان به خاطر جنگ اوکراین٬ فراموش شود.


نشریهٔ کریکت تایمز

  • نشریهٔ کریکت تایمز در شماره تازهٔ خود در مورد استعفای محمد نبی٬ کپتان تیم ملی کریکت افغانستان٬ مطلبی را به نشر رسانده است که به روز جمعه پس از باخت در برابر تیم آسترالیا اعلان کرده بود.


در این مقاله گفته شده است که در بازی های جهانی بیست اوورهٔ امسال بخت با افغانستان یاری نکرد٬ و این کشور در این رقابت ها سه باخت داشت و در این میان دو مسابقه دیگر نیز به دلیل باریدن باران٬ لغوه شده بود.

نشریه بخشی از استعفا نامهٔ محمد نبی را نیز نقل کرده که در آن آمده است: « در سفر های اخیر که داشتیم اختلاف نظرمن میان بورد اداری و کمیته گزینش ایجاد شد که منجر به برهم خوردن توازن تیم گردید بود».

به نوشتهٔ این نشریه٬ محمد نبی ۳۷ ساله که یکی از بازیکنان برتر تیم است٬ در پایان رقابت های بیست اووره سال ۲۰۲۱ پس از استعفای راشد خان به عنوان کپتان تیم ملی کریکت افغانستان برگزیده شده بود.

محمد نبی در سال ۲۰۱۰ نیز مدتی به عوض نوروز منگل به عنوان کپتان تیم ملی کریکت کار کرده بود.

افغانستان در رقابت های بیست اووره کریکت یک بازی را به انگلستان٬ یکی را به سریلانکا و بازی سومی را به آسترالیا واگذار کرد. اما مسابقه این تیم٬ با تیم های ایرلند و نیوزیلند به دلیل باریدن باران لغوه شد٬ اما هر تیم یک یک امتیاز گرفتند.

XS
SM
MD
LG