لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۱۴

نزدیک شدن فصل زمستان؛ آماده‌گی برخی اداره‌های سازمان ملل متحد برای کمک به افغان‌ها


آرشیف، بسته‌ی از کمک‌های کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یو ان ایچ سی آر)

همزمان با نزدیک شدن فصل زمستان در افغانستان، شماری از اداره‌های سازمان ملل متحد از آماده‌گی کمک‌هایشان برای افغان‌ها خبر داده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌اوام) و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یو ان ایچ سی آر) می‌گویند، شهروندان افغانستان به زودی با سردی روبه‌رو خواهند شد، اما آن‌ها به کمک با افغان‌ها ادامه می‌دهند.

به زودی مردم با سردی روبه‌رو خواهند شد
آی او ام

سازمان بین‌المللی مهاجرت ملل متحد (آی او ام) روز گذشته در صفحۀ تویتر خود نوشت: "زمستان در افغانستان به سرعت در حال نزدیک شدن است و به زودی مردم با سردی روبه‌رو خواهند شد."

«آی او ام» افزوده که تیم‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت به ادامۀ کمک‌های‌شان این بار بسته‌های کمکی و ادویه را به مردم ولایت غور به ویژه زنان، معلولین و مردم فقیر توزیع کرده‌است.

از سوی دیگر دومنیک ایزابیل هاید، مسئول روابط خارجی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یو ان ایچ سی آر) با اشاره به کمک به مردم در زمستان گفته است، این کمک به معنای فرستادن افغان‌ها به یک مکان مصون در فصل سرد زمستان است.

کمک به معنای فرستادن افغان‌ها به یک مکان مصون در فصل سرد زمستان است.
یو ان ایچ سی آر


بانو هاید که حالا در افغانستان است و برای کمک به افغان‌ها به ولایت‌های مختلف سفر می‌کند، در صفحۀ تویتر خود نوشته است که "کمک‌های آنان برای حمایت از مردمی است که پس از سال‌ها بی‌جا شده‌گی در داخل کشور به خانه‌های‌شان بر می‌گردند."

از سوی دیگر شماری از افغان‌ها از افزایش بهای مواد خوراکه و سوخت نگران هستند.

مصور یکی از باشنده‌گان کابل از همین حالا از سردی هوای زمستان و افزایش بهای مواد سوخت و خوراکه نگران است.

مصور به رادیو آزادی گفت: "بهای یک تن زغال سنگ به ۱۲ هزار افغانی است، یک کیلو گاز به ۶۵ افغانی و روز به روز قیمت‌ها در حال بلند شدن است، یک خروار چوب هم به ۸ هزار افغانی رسیده، کار و غریبی هم نیست، پول هم با مردم نیست و برای مردم بسیار مشکل است."

فریدالله، دیگر باشندۀ کابل می‌گوید، افزایش قیمت‌ها و بی‌کاری زنده‌گی را برای مردم دشوار کرده‌است.

او ادعا می‌کند که صادرات زغال سنگ به پاکستان، بهای آن را در افغانستان افزایش داده‌است: "زنده‌گی در کابل زیاد مشکل شده، زغال را نباید اجازه بدهد که به پاکستان برود، ما همه بی‌کار استیم، زمستان هم رسید، خدا کند که حکومت با مردم کمک کند."

اما حکومت طالبان پیش از این گفته که صادرات زغال سنگ به پاکستان سبب کاهش زغال سنگ در افغانستان نشده‌است.

انداختن زغال سنگ به یک موتر باربری تیلری از سوی شماری از کارگران در ولایت بلخ افغانستان
انداختن زغال سنگ به یک موتر باربری تیلری از سوی شماری از کارگران در ولایت بلخ افغانستان

حکومت طالبان همچنان بهای یک تن زغال سنگ دولتی را ۹ هزار افغانی تعیین کرده و گفته است که از قیمت‌ها نظارت می‌کند.

بهای یک تن زغال سنگ دولتی را ۹ هزار افغانی تعیین کرده‌است.

این نگرانی‌ها پیش از فرا رسیدن فصل زمستان در حالی مطرح می‌شوند که از جمله پول‌های درخواست شده از سوی سازمان ملل متحد برای کمک به افغانستان، تنها ۲۵ درصد آن جمع‌آوری شده‌است.

سازمان ملل متحد امسال برای کمک‌رسانی به افغان‌ها درخواست ۴،۵ میلیارد دالر را کرده‌است.

بر اساس آمار رسمی سازمان ملل متحد، در حال حاضر نزدیک به ۲۰ میلیون شهروند افغانستان با گرسنه‌گی روبه‌رو بوده و از این میان شش میلیون‌شان با قحطی یک گام فاصله دارند.

پس از سقوط نظام جمهوریت، بحران اقتصادی، خشک‌سالی، بی‌کاری، برکنار شدن نزدیک به ۷۰۰ هزار زن و مرد از وظیفه و متوقف شدن کمک‌های توسعه‌ای خارجی، از عوامل بزرگی اند که افغان‌ها را در سال ۲۰۲۲ با سرنوشت بدی روبه‌رو کرده‌است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG