لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۴۲

یک مقام اتحادیه اروپا: وضعیت بشری در افغانستان بدتر شده است


آرشیف - توزیع نان خشک رایگان به افراد نیازمند در کابل.
آرشیف - توزیع نان خشک رایگان به افراد نیازمند در کابل.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، از وضعیت بد بشری در این کشور در بخش‌های آموزشی، سیاسی، کاری و وضع محدودیت‌های اجتماعی بر زنان و محروم کردن آنها از حقوق اساسی‌شان ابراز نگرانی کرده است.

توماس نیکلاسن از آنچه محدودیت‌های شدید بر هزاره‌ها و سایر اقلیت‌های افغانستان نام برده، نیز یاد آور شده است.

نیکلاسن با سپری کردن یک هفته در کابل، دیروز یکشنبه (۱۷ میزان) به بروکسل رسید و در رشته تویت‌های از وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرد.

او نوشته که در جریان سفرش با شماری از مقام‌های سازمان ملل متحد، نمایندگان اداره‌های بین‌المللی و سرپرست وزیران معارف، عدلیه و اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان دیدار کرده.

توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان
توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان

توماس نیکلاسن از زمستان پیشرو هم در افغانستان هشدار داده و از روسیه، چین و سازمان همکاری‌های اسلامی خواسته تا کمک‌های بشری را برای نیازمندان در افغانستان فراهم و راه امریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا را دنبال کنند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با کابل نیوز یکی از رسانه‌های مستقر در افغانستان گفته که طالبان وعده‌های‌شان برای جامعه جهانی و مردم افغانستان را عملی نکرده اند:
"طالبان قدرت را طوری گرفتند که می‌خواستند. آنها به گونه مثال به تعهدات برای جامعه جهانی در بخش‌های مبارزه با تروریزم، احترام به حقوق بشر و پذیرش مسئولیت‌ها تحت منشور سازمان ملل متحد، عمل نکرده اند."

نگرانی از وضعیت بد بشری در آستانه زمستان در حالی مطرح می‌شود که بر اساس آمار سازمان ملل متحد در حال حاضر میان ۹۵ تا ۹۷ درصد مردم افغانستان با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند.

سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته گفت که پس از حاکمیت دوباره طالبان، اقتصاد افغانستان سقوط قابل توجه داشته و عواید ناخالص این کشور تا پنج میلیارد دالر زیان را متحمل شده است.

نمایندۀ ویژه اروپا از طالبان خواسته تا در کنار توجه به مسایل بشری و اقتصای، جلو حملات تروریستی را بگیرند و عاملان آنرا به پنجه قانون بسپارند.

توماس نیکلاسن از حاکمان فعلی افغانستان این درخواست را هم مطرح کرده که جلو هر گونه تهدید به سایر کشورها را بگیرند.

حکومت طالبان تا هنوز در مورد اظهارات تازه نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان چیزی نگفته، اما سخنگویان آن در گذشته گفته اند اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده شود.

از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان بیش از یک سال می‌گذرد اما تا هنوز هیچ کشوری حکومت سرپرست آنها را به رسمیت نشناخته است.

اتحادیه اروپا بارها گفته که بر اساس معیار هایش، حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد اما تاکید کرده که به تعامل متعهد است زیرا یگانه راه برای باز نگهداشتن درب‌ها، گفت‌وگو هاست.

نماینده ویژه این اتحادیه گفته است، به مصونیت افغانستان نزد جهانیان متعهد است اما او به جهان پیام داده که فرصت کم است و آنها باید برای افغانستان اقدام‌های جدی را روی دست گیرند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG