لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۶

بحران بشری در افغانستان؛ صلیب سرخ از کشور های دنیا خواست تا به سرعت دست به کار شوند


تعدادی از زنان و اطفال فقیر در کابل

رئیس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ می‌گوید، در حال حاضر سازمان های بشری نمی‌توانند به تنهایی بار بحران کنونی افغانستان را بردارند، و باید سازمان های توسعه یی نیز دست به‌کار شوند و کمک کنند.

مارتین شویپ می‌گوید که افغان‌ها در زمستان با یک انتخاب دشوار روبرو هستند، آنان یا باید به خانواده‌های شان مواد خوراکی خریداری کنند و یا هم برای گرم نگهداشتن خود و اعضای خانواده خود٬ مواد سوخت تهیه کنند.

عبدالحکیم سه سال پیش از ولسوالی مقر ولایت بادغیس به دلیل غربت و برخی عوامل دیگر به ولسوالی کرخ ولایت هرات مهاجرشده است.

او می‌گوید در آن‌جا به شمول وی نزدیک به سه هزار خانوادۀ دیگر هستند که در این شب و روز های سرد هیچ امکاناتی برای خوردن و گرم کردن ندارند:

"سال گذشته با یک تعداد مردم تنها یک بوری آرد کمک شده است، دیگر کمک‌ها هم متوقف است و چیزی هم نیست که دوباره به مناطق خود برگردیم، زمستان هم آمد ، ما در حالت دشوار قرارداریم" ،

یکی از مناطق فقیر نشین و دور افتاده در جنوب افغانستان
یکی از مناطق فقیر نشین و دور افتاده در جنوب افغانستان

به اساس آمار رسمی سازمان ملل متحد، نزدیک به ۲۰ میلیون افغان درهمین وضعیت به‌سر می‌برند که دسترسی‌شان روز به روز به مواد خوراکی و مواد سوخت دشوار تر می‌شود.

رئیس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ: رمستان برای مردمان فقیر افغانستان از همین اکنون آغاز شده است

درهمین حال مارتین شویپ رئیس عملیاتی کمیته جهانی صلیب سرخ می‌گوید که زمستان برای بیشتر افغان‌ها از همین اکنون آغاز شده است و در این فصل وضعیت شان دشوار و خراب تر می‌شود.

شویپ که به هدف ارزیابی وضعیت بشری درافغانستان به این کشور سفرکرده است در یک پیام ویدیویی که کمیتۀ جهانی صلیب سرخ درصفحه تویتر خود پخش کرده است، می‌گوید:

"امروز سازمان های بشردوستانه به تنهایی نمی‌توانند که بار پاسخ دهی را بر عهده بگیرند، این مهم است که راه حل پیدا شود یا بازیگران دیگر مانند سازمان‌های توسعه‌یی می‌توانند گام بردارند، از این پاسخ پشتیبانی کنند و اطمینان حاصل کنند که در تمام افغانستان افغان‌ها خدماتی را که به شدت نیازمند آن هستند به‌دست می‌آورند."

رئیس بخش عملیاتی کمیته جهانی صلیب سرخ درمورد وضعیت صحی افغان‌ها به‌ ویژه کودکان نیز ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که بیماری های سوءتغذیه و سینه بغل در بین کودکان رو به افزایش است.

ازسخنگویان طالبان درمورد نگرانی صلیب سرخ و برنامه‌های شان برای بهترشدن وضعیت دشوار فعلی افغان ها در زمستان سرد پرسیدیم، پاسخ ندادند، اما پیش از این گفته اند که برای بهبود وضعیت زندگی افغان ها تلاش می‌کنند.

XS
SM
MD
LG