لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۴۷

سازمان ملل متحد: انتقال پول نقد برای پیشبرد برنامه های امداد بشری به افغانستان ضروریست


تعدادی از زنا و کودکان فقیر در کابل

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از ماه دسامبر ۲۰۲۱ ، پس از ایجاد میکانیزم انتقال پول نقد به افغانستان، در حدود یک سال گذشته۱.۸ میلیارد دالر پول نقد به این کشور انتقال داده است.

اعلامیۀ یوناما یا دفترهیئت معاونت ملل متحد در افغانستان می گوید که این پول برای مصارف نهادهای مربوطه سازمان ملل متحد است.

در خبرنامه گفته شده که هیچ پولی در اختیار طالبان و حاکمان فعلی افغانستان و یا د افغانستان بانک ( بانک مرکزی ) اینکشور قرار نمی گیرد و همه کمک ها توسط اداره های سازمان ملل متحد و موسسات مدد رسانی مصرف می شود.

ستیفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی ملل متحد درنشت خبری اواخر دوشنبه دربارۀ گزارش های توقف پروازهای انتقال پول به کابل اظهار بی خبری کرد ولی دربارۀ پول انتقال شده وضاحت داد.

" ما پول نقد به افغانستان انتقال داده ایم از موثریت برنامه های کمک بشردوستانه خود مطمین شویم.هیچ پولی به بانک مرکزی افغانستان ویا حکومت سپرده نشده تا به ملل متحد توزیع کنند. این پول دریک بانک خصوصی وحساب های ملل متحد نگهداری شده وصرف برای استفادۀ ملل متحد است."

سازمان ملل میگوید که پول نقد در اختیار بانک مرکزی و حکومت طالبان در افغانستان قرار نمیگیرد.
سازمان ملل میگوید که پول نقد در اختیار بانک مرکزی و حکومت طالبان در افغانستان قرار نمیگیرد.

سازمان ملل متحد همچنان گفته که ادامه کمک ها برای بیش از ۲۵ میلیون تن از نیازمندان در افغانستان ضروری است.

بر اساس آمار سازمان ملل٬ بیشتر از ۲۵ ملیون افغان امسال به کمک های بشری نیاز دارند

در ادامه اعلامیه آمده که مقدار پول نقدی که به افغانستان منتقل می شود، با برنامه کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان متناسب است و اگر مقدار کمک های را که سازمان ملل متحد فراهم می کند کاهش یابد، مقدار پول نقدی که منتقل می شود نیز کمتر می شود.

در خبرنامه آمده که روند فعلی انتقال پول نقد به افغانستان، عملی ترین وسیله برای حصول اطمینان از برنامه های ملل متحد در افغانستان است تا به میلیون ها شهروند افغانستان به شمول زنان و کودکان کمک های فوری فراهم شود و به آنها رسیده گی صورت گیرد.

اوایل این هفته مارتین گریفتیس معاون سرمنشی و رئیس اداره هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد از توقف پرواز های سازمان ملل متحد به کابل، که پول نقد را انتقال می دادند، خبر داده بود.

این پرواز ها پس از ممنوعیت کار زنان در اداره های غیر دولتی و سایر محدودیت های کاری و آموزشی برزنان افغان متوقف شده است.

اما در خبرنامه روز دوشنبه سازمان ملل متحد در این مورد جزئیات داده نشد.

انوارالحق احدی یکی از اعضای صندوق امانت افغانستان در سویس
انوارالحق احدی یکی از اعضای صندوق امانت افغانستان در سویس

انوارالحق احدی یکی از اعضای صندوق امانت افغانستان در سویس هم ناوقت روز دوشنبه به رادیو آزادی تائید کرد که با توقف پرواز های سازمان ملل متحد٬ روند انتقال پول به کابل نیز تا جای با مشکل روبرو شده است.

یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل در حالی در مورد انتقال و وجه مصرف حدود یک اعشاریه ۸ میلیارد دالر در حدود بیش از یک سال به افغانستان توضیح داده است که انتقاد های از سوی شماری از مردم و نیز ناظران مبنی بر عدم رسیدن کمک ها به مستحقین صورت گرفته است.

امریکا یکی از تمویل کننده گان اصلی برنامه های کمک رسانی ملل متحد در افغانستان است.

اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان ( سیگار ) در یکی از گزارش های که در ماه اکتوبر ۲۰۲۲ به نشر سپرده بود) انتقاد کرد که هرچند امریکا برای رسیدگی به نیازهای فوری در افغانستان بعد از اگست ۲۰۲۱ بیش از یک میلیارد دالر کمک کرده٬ اما هنوز در مورد موثریت این کمک ها چیزی گفته نمی تواند.

سیگار اظهار نگرانی کرده بود که این پول ها پیش از رسیدن به مستحقین امکان دارد به دست دیگران افتیده ضایع شود.

XS
SM
MD
LG