لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۳۳

روزنامه د هیل: شبکه استارلینک می تواند همه افغانستان را به مکتب آنلاین مبدل کند


ایلان ماسک ملیاردر امریکایی شبکه انترنتی استارلینک را ایجاد کرده و به این ترتیب دسترسی مردم به خدمات انترنتی سهل تر شده است.

روزنامه د هیل

  • روزنامه د هیل در شماره تازه خود مطلبی را درمورد برنامه ها و سرمایه گذاری ایلان ماسک در زمینه گسترش و همگانی ساختن انترنت به نشر رسانده و گفته است که شبکه استارلینک که پیام های صوتی و نوشتاری را به صورت مستقیم از فضا به زمین می فرستد ارتباطات میان مردم را در جهان دگرگون ساخته است.

ملیادر امریکایی ایلان ماسک در سال ۲۰۱۹ با فرستادن سفینه « سپس ایکس» به فضا زمینه فرستادن سفینه های ستارلینک را که مجموعه یی از سفینه های انترنتی است فراهم کرد و اکنون در ۴۶ کشور از این خدمات استفاده میشود.

به نوشته روزنامه دهیل٬ استفاده از این سیستم در کشور های که در آن جنگ و منازعه وجود دارد نیز با اهمیت است. به طور مثال ستارلینک خدمات انترنتی را برای اوکراین که در جنگ با تهاجم روسیه قرار دارد فراهم می کند.

د هیل در ادامه نوشته است که این سیستم دسترسی مردم ایران را نیز به انترنت افزایش داده است و به آنان در مقابله با رژیم مستبد ایران یاری رسانده است.

مقاله نویس در ادامه گفته است که با توجه به وضعیت در افغانستان حالا از این شبکه خواسته شده است که برای افغانستان نیز خدمات انترنتی از همین طریق فراهم گردد.

مقاله نویس گفته است که با خروج نیروهای بین المللی٬ تندروان طالب محدودیت های فراوانی بر زنان وضع کرده اند و آنان شاید به این نظر اند که اگر زنان درس بخوانند٬ بیشتر پر رو و سرکش می شوند.

به باور روزنامه دهیل٬ یکی از مشکلات اساسی در راستای فراهم کردن برنامه های آموزشی آنلای برای زنان در افغانستان٬ نبود امکانات انترنت در روستا های این کشور است و شبکه استار لینک می تواند این دسترسی را سهل بسازد.

به عقیده مقاله نویس٬ شبکه استارلینک می تواند همه افغانستان را به مکتب آنلاین مبدل کند و طالبان قادر نخواهند بود تا جلو آن را بگیرند.

نشریه یورو ایشا ریویو

  • نشریه یورو ایشا ریویو اما در مطلبی به وضعیت عبدالواسع صافی یکی از سربازان اردوی پیشین افغانستان توجه کرده و آن را نمونهٔ از ناکامی اداره بایدن در افغانستان خوانده است.

به نوشته نشریه٬ صافی ۲۷ ساله تا سال ۲۰۲۱ نیز به عنوان افسر استخبارات نیروهای افغان خدمت میکرد٬ اما با خروج نیروهای امریکایی در ماه اگست همان سال و تسلط طالبان مجبور به ترک کشور خود گردید.

صافی به این امید از افغانستان بیرون شد تا به ایالات متحده برود٬ جای که برادرش نیز از قبل به آن کشور رفته بود. برادر صافی نیز به عنوان ترجمان برای قوای بین المللی کار میکرد.

به نوشته این نشریه اما صافی در تگزاس امریکا به زندان انداخته شد.
به باور مقاله نویس٬ اما پس از تبلیغات زیاد درمورد وضعیت صافی و تلاش های هر دوحزب حاکم در این ایالت٬ آقای صافی هفته گذشته از بند رها گردید و اتهامات جنایی که بر او وارد شده بود نیز لغو شد.

در ادامه مقاله ایشاریویو آمده است که سمیع صافی برادر عبدالواسع صافی که در تلاش جمعآوری اعانه برای درخواستی پناهنده گی برادرش است٬ از قصر سفید به خاطر عدم توجه به تعهدات اش در قبال افغانها٬ انتقاد کرده است.

به گفته وی زمانی که نیروهای امریکایی از افغانستان خارج می شدند٬ اداره بایدن تعهد کرده بو که هیچ کسی را تنها نخواهد گذاشت٬ اما بسیاری از کسانی که در سالهای طولانی به خاطر حمایت از قوای امریکایی در افغانستان جان های خود را در مبارزه با طالبان به خطر انداخت بودند٬ تنها گذاشته شدند.

به گفته آقای سمیع صافی یکی از این افراد برادر خود وی بوده است.

XS
SM
MD
LG