لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۵۳

ایران: یک کمیسیون مشترک برای تبادل اطلاعات امنیتی با افغانستان ایجاد شود


بیرق ملی ایران

حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ ایران در امور افغانستان پیشنهاد کرده که یک کمیتۀ مشترک تبادل اطلاعات امنیتی بین ایران و افغانستان به منظور مبارزه با تروریسم و جلوگیری از تهدیدات تروریسم ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ایران، حسن کاظمی پس از نشست مسکو روز گذشته در تهران گفته است: "لازم است ایران و افغانستان برای جلوگیری از تهدیدات تروریستی کمیتۀ مشترک امنیتی و تبادل اطلاعات تشکیل دهند."

وی افزود که تروریسم به مرزها محدود نمی‌شود، بلکه بی‌ثباتی و ناامنی در داخل افغانستان می‌تواند همسایگان این کشور و همه کشورهای منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.

حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ ایران در امور افغانستان
حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ ایران در امور افغانستان

قُمی گفت، همسایگان افغانستان باید در چارچوب کمیتۀ هماهنگی یا امنیتی به افغانستان کمک کنند و در آموزش نیروهای امنیتی، تبادل اطلاعات و تامین تجهیزات با کابل همکاری کنند.

او بار دیگر خواستار ایجاد یک حکومت همه‌شمول در افغانستان شده است.

این در حالیست که حکومت طالبان می‌گوید، هیچ تهدید تروریستی از افغانستان متوجۀ کشورهای همسایه، منطقه و جهان نیست و تا به حال هم پیشنهادی از سوی ایران برای تشکیل کمیتۀ مشترک در خصوص تبادل اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی دریافت نکرده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت:

"ما می‌خواهیم روابط خوبی با همسایگان خود داشته باشیم و این روابط را بر اساس احترام متقابل تقویت کنیم. این کار انجام شده است، راهیابی برای حل برخی مشکلات جزئی وجود دارد. البته درخواست تشکیل چنین کمیسیون مشترکی به ما نرسیده است. وقتی این اتفاق بیفتد، می‌توانیم در مورد اینکه با چه شرایط و چگونه باشد صحبت کنیم."

اما آیا برای از بین بردن تهدید تروریسم نیاز به ایجاد چنین کمیته‌هایی وجود دارد؟

اسدالله ندیم، آگاه امور نظامی در پاسخ به این پرسش به رادیو آزادی گفت:
"نیازی به تشکیل کمیته‌ای برای نظارت بر فعالیت شبکه‌های تروریستی نیست که گمان می‌رود برخی از آنها در افغانستان و کشورهای همسایه هستند و علیه کشورهای منطقه و شاید کشورهای دور عمل می‌کنند، اما حکومتی که اکنون به رهبری طالبان در کابل است، مسئول رسیدگی به نگرانی‌های همسایگان خود و جامعۀ بین‌المللی است."

در نشست مسکو که هفتۀ گذشته برگزار شد، کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای منطقه نیز نسبت به وضعیت جاری در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

نگرانی‌ها در مورد تهدید تروریسم از سوی افغانستان پس از آن افزایش یافت که ایالات متحده در ۳۱ جولای سال جاری اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده را در کابل کشته است.


حکومت طالبان با وجود وعده‌ای که داده بودند، هنوز جزئیات تحقیقات خود را در مورد این حمله به اشتراک نگذاشته اند.

پیش از این ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته بود، جسدی از محل رویداد پیدا نکرده اند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG