لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۲۱

ریچارد بنِت خواهان رهایی فوری پریسا مبارز و برادر وی از بند طالبان شد


ریچارد بنت
ریچارد بنت

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان، دستگیری پریسا مبارز فعال افغان را محکوم کرده و خواستار رهایی فوری او شده است.

شماری از فعالان حقوق زنان و ائتلاف زنان معترض می گویند که پریسا مبارز روز شنبه( ۱۱ فبروری) از خانه اش در تخار دستگیر شده و بر اساس گزارش ها، برادر او نیز دستگیر شده است.

خانم مبارز از مدت ها به اینسو برای اعادۀ حق آموزش زنان تلاش نموده و اعتراضات را علیه سختگیری های طالبان و مسدود شدن مکاتب دختران رهبری می کرده است.

پریسا مبارز حدود یک هفته پیش در مصاحبه ای گفته بود که با وصف اقدامات سرکوب کننده طالبان به تلاش هایش ادامه خواهد داد:

"ما نمی توانیم همچو گروهی را بپذیریم. به هر شکلی به هر نوعی که باشد صدای خود را در برابر این گروه بلند می کنیم، هرگز هم خاموش نمی نشینیم. بدانید که صدای زنان صدای اتحاد، همبستگی و برابری است. اگر صدای زن در یک ولایت یا ولسوالی بلند می شود، به این معنی است که صدای صدها زن دیگر بلند می شود. به همین دلیل تلاش می کنند ما را به هر طریقی که باشد سرکوب کنند، اگر به سرک ها برویم ما را دستگیر و یا لت و کوب می کنند."

زنان در اعتراض به محدودیت های وضع شدهراهپیمایی های را برگزار کردند
زنان در اعتراض به محدودیت های وضع شدهراهپیمایی های را برگزار کردند

پریسا در همین مصاحبه همچنین از ملل متحد و سایر سازمان های بین المللی انتقاد کرده بود که علیرغم سیاست های محدودکننده طالبان علیه زنان افغان، اقدامات قاطع برای متوقف ساختن آنها انجام نداده اند.

ریچارد بنت، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان، دستگیری پریسا مبارز فعال حقوق زنان تخار و رئیس جنبش زنان معترض و برادرش را محکوم کرده است.

طالبان تاکنون به هیچ یک از خواسته های مردم و جامعه جهانی در زمینه رعایت حقوق زنان پاسخ مثبت نداده اند

آقای بنت ناوقت شنبه در صفحه تویتر خود نوشت که اعتراض و تلاش برای آموزش دختران افغان جرم نیست.

ریچارد بنت خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط پریسا مبارز و برادرش شده است.

زنان معترض افغان و فعالان حقوق بشر از روزهای آغازین تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، برضد سیاست های سختگیرانه آنها تظاهرات کرده اند و بسیاری از آنها زندانی شده اند.

تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم خیل از جمله زنانی هستند که توسط طالبان زندانی شده بودند، و آنها در مصاحبه با رسانه ها از برخورد شدید، آزار و اذیت در زندان طالبان شکایت کرده اند.

طالبان در اگست ۲۰۲۱ دوباره در افغانستان به قدرت رسیدند. بیش از پنجصد روز است که آنها مکاتب متوسطه و لیسه های دختران را بسته اند و در ماه دسمبر گذشته، پوهنتون ها را بروی دختران تعطیل نمودند و متعاقباً زنان را از کار در ادارات غیردولتی منع کرد.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG