لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۲۲

روزنامهٔ نیویارک پُست: «کرن دکر» به خاطر نوشته اش در مورد زنان افغان معذرت خواست


کرن دکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان

روزنامهٔ نیویارک پُست

  • روزنامه امریکایی نیویارک پُست٬ میل انلاین بریتانیا و برخی دیگر از نشریه های غربی درمورد تویتی که کرن دکر شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان نوشته بود و بعدا به خاطر آن معذرت خواهی کرد٬ مقالاتی را به نشر رسانده اند.

بانو دکر در تویت روز چهارشنبه خود نوشته بود که زنان و دختران افغان برای نجات خود از شیوهٔ « طلسم دختر سپاهپوست » الهام بگیرند. وی در ادامه از افراد مشهور یا سلیبریتی های چون بیانسی و لیزو خواسته بود تا برای زنان افغان مشوره بدهند.

بیانسی و لیزو دو آواز خوان سیاهپوست امریکایی استند. شارژدافیر سفارت امریکا از زنان افغان خواسته بود تا از تجربه های این دو تن بیاموزند.

اما بعدأ بانو دکر٬ تویت خود را از صفحه برداشت و معذرت خواهی کرد.

این نوشته وی منجر گردید که برخی از سیاستمداران امریکایی و وزارت خارجه ایالات متحده از وی انتقاد کنند.
« طلسم دختر سیاهپوست» یک برنامه تلویزیونی است که به هدف تقویت اعتماد میان زنان سیاهپوست٬ تهیه می شود. این برنامه در سال ۲۰۱۶ بسیار پر بیننده شد و توانست افتخارات و تاریخ سیاهپوست ها را تبلیغ کند.

کرن دکر به روز پنجشنبه در صفحه تویتر خود نوشت: « گاهی نیک خیر ما به سمت دیگری میرود٬ زیرا به دقت به حرف ها گوش نمی دهیم و یا هم تجربه های دیگران را به صورت درست درک نمی کنیم. من از کسانی که از اظهارات من متاثر یا آزرده شده باشد٬ از آنان معذرت می خواهم».

تویت بانو دکر به این خاطر مورد انتقاد قرار گرفت که مسئله زنان افغان و زنان سیاهپوست امریکایی با همدیگر ربط و مشابهتی ندارند.
از سوی دیگر ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به روز چهارشنبه در واکنش به این اظهارات گفت که آنان محتوای تویت بانو دکر را تایید نمی کنند. وی این اظهارات را نا مناسب و بی ربط خواند.

نشریهٔ « نشنل ورد»

  • در این میان نشریهٔ « نشنل ورد» مقاله یی در مورد منع فروش و دسترسی زنان به ادویه و وسایل ضد بارداری از سوی طالبان٬ به نشر رسانده است.

به باور مقاله نویس٬ طالبان دسترسی زنان به این وسایل را توطئه غربی ها می دانند که از این طریق می خواهند نفوس مسلمان ها را کاهش بدهند.

روزنامه گاردین

  • روزنامه گاردین نیز در همین رابطه مطلبی را به نشر رسانده و گفته است که طالبان به ادویه فروشی ها و کلینیک ها هشدار داده اند که ادویه و وسایل جلوگیری از بارداری را نفروشند.

مالک یک دواخانه در صحبت با گاردین گفته است که طالبان دو بار به دواخانه وی آمده و هشدار داده اند که ادویه ضد بار داری زنان را نفروشد.

گاردین در عین حال به نقل از یک قابله که نخواسته نامش به دلیل مشکلات امنیتی افشاد شود٬ نوشته است که یک فرمانده طالبان به آنان هشدار داده است که در مورد وقفه میان ولادت ها به زنان تبلیغ نکنند٬ زیرا این دسیسهٔ غرب است و به آن نیازی نیست.

XS
SM
MD
LG