لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۲:۵۱

صدراعظم جرمنی حمایت خود را از زنان معترض در افغانستان و ایران ابراز کرد


تصویر آرشیف: افراد طالبان جلو اعتراض زنان را در کابل گرفتند
تصویر آرشیف: افراد طالبان جلو اعتراض زنان را در کابل گرفتند

اولاف شولتز، صدراعظم جرمنی گفته است که زنان و دختران در افغانستان و ایران با دشواری های زیادی رو به رو اند.

آقای شولتز این سخنان را در آستانۀ هشتم مارچ، روز جهانی زن در پیام ویدیویی ابراز کرد که به روز شنبه منتشر شد.

"در ایران و افغانستان با زنانی که بخاطر حقوق خود بی ایستند، رفتار سخت می شود، با تمامی آن هایی که برای عدالت و آزادی می ایستند و حتی زندگی خود را به خطر می اندازند. این پذیرفتنی نیست. جرمنی به گونۀ آشکار در کنار آنانی می ایستد که از حقوق مردم، زنان دفاع می کنند."

آقای شولتز بر مشارکت و حق برابر زنان در سیاست، اقتصاد و دیگر بخش های زندگی تاکید کرده و گفته است که کشورش به تلاش های خود برای تحقق این هدف ادامه می دهد.

اولاف شولتز صدراعظم جرمنی
اولاف شولتز صدراعظم جرمنی

پیش از این وزیران خارجۀ جرمنی و ناروی و سرمنشی سازمان ملل متحد در پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر این سازمان، وضعیت بشری در افغانستان و ایران و مشخصاً محدودیت های وضع شده بر زنان و دختران در افغانستان را ناپذیرفتنی خواندند.

بیش از ۵۳۰ روز است که مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان بسته است و از ماه دسمبر پارسال به این سو دانشجویان دختر از تحصیل محروم شده اند.

طالبان زنان را از کار کردن در اداره های غیردولتی نیز منع کرده اند.

جرمنی به صورت آشکار در کنار زنان و مردان افغان که از حقوق خود دفاع می کنند٬ می ایستد

افزون بر این، شماری از فعالان حقوق زن پس از اشتراک در تظاهرات علیه اقدامات حکومت سرپرست طالبان در برابر زنان، بازداشت شدند.

شماری از این زنان پس از رهایی از زندان، گفته اند که مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته اند، هرچند طالبان همواره این چنین ادعاها را رد می کنند.

در همسایگی افغانستان، پس از ماه سپتمبر پارسال نیروهای حکومت به سرکوب معترضانی متهم شده اند که در پیوند به رویداد جان دادن مهسا امنیی، دختر ۲۲ سالۀ ایرانی، در حمایت از زنان در جاده ها اعتراض کرده اند.

در ایران نیز زنان و مردان در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی و به خاطر اعاده حقوق خود از چندین ماه به این طرف دست به تظاهرات گسترده زده اند.
در ایران نیز زنان و مردان در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی و به خاطر اعاده حقوق خود از چندین ماه به این طرف دست به تظاهرات گسترده زده اند.

امینی به اتهام رعایت نکردن حجاب اسلامی از سوی پولیس گشت ارشاد ایران بازداشت و سپس در شفاخانه درگذشت.

این در حالی است که صدها دانش آموز دختر در شهر های مختلف ایران به تازگی در نتیجۀ گاز مسموم شده اند.

به گزارش رادیو فردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، مادران و پدران این دختران به روز شنبه در تهران مظاهره کردند و آنچه را تلاش برای جلوگیری از تعلیم دختران در ایران و افغانستان خواندند، نکوهش کردند.

آن ها شعار های مرگ بر طالبان و روحانیون ایران سر دادند:

طالبان تعهد کرده بودند که زمینۀ آموزش دختران را فراهم می کنند، اما به گفتۀ حامیان آموزش، با وصف فشار های جهان، طالبان هنوز گام های ملموس در این بخش نبرداشته اند.

پیش از این شماری فعالان و معترضان زن در ایران و افغانستان با یکدیگر ابراز همدردی و همبستگی کرده اند و هنگام راهپیمایی های مختلف آنچه را نقض حقوق زنان خوانده اند، نکوهش کرده اند.

XS
SM
MD
LG