لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۴۹

نشریه میل آنلاین: خطر هجوم ملخ‌ها بخشی از زمین های زراعتی افغانستان را تهدید می‌کند


تصویر آرشیف: یکی از زمین های زراعتی در ولایت ارزگان

نشریه میل آنلاین

  • نشریه میل آنلاین چاپ بریتانیا در مورد تهدید ملخ به حاصلات زراعتی افغانستان مطلبی را به نشر رسانده است.

در این مطلب به نقل از یک گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس آمده است که می گوید چندین ولایت افغانستان به خطر جدی حمله ملخ رو به رو هستند .

در گزارش به نقل از اداره مواد خوراکی و زراعتی ملل متحد آمده که گفته است از ۳۴ ولایت افغانستان حد اقل هشت ولایت آن به حمله یک نوع ملخی که گفته میشود ملخ مراکشی میباشد ، مقابل هستند که این ملخ کشت و زراعت را نابود میکند.

نشریه از قول ریچارد ترینچ هارد رئیس بخش افغانستان در اداره موادخوراکی و زراعتی ملل متحد نوشته که گفته است توفان ملخ در منطقه که « کندوی آرد افغانستان» یادمیشود منبع بزرگ نگرانی بشمار میرود . به گفته او تهدید حمله ملخ برای دهقانان، مردم و تمام کشور خطرناک است.

به گفته او دو حمله قبلی ملخ ۲۰ سال و ۴۰ سال قبل در افغانستان در حدود هشت تا ۲۵ درصد تولید سالانه غله افغانستان را از بین برد.

به نوشته نشریه میل آنلاین یک حمله بزرگ ملخ می تواند درسال جاری بین ۲۸۰ تا ۴۸۰ میلیون دالر در بخش زراعتی به اقتصاد افغانستان ضرر وارد کند.

نشریه از قول مقامات طالبان نوشته که گفته اند از این خطر آگاه می باشند . نشریه از قول سخنگوی وزارت زراعت، مالداری و آبیاری افغانستان مصباح الدین مستعین نوشته که گفته است از مشکل خبر دارند و تلاش را شروع کرده و می خواهند به مناطق آسیب دیده مواد لازمی را برای از بین بردن ملخ انتقال بدهند.

بعد از بازگشت طالبان به قدرت پولهای افغانستان در خارج منجمد شده و مشکلات اقتصادی دامنگیر افغانستان است و ملل متحد گفته که ۲۴ ملیون افغان در سال جاری به کمکهای بشری ابتدائی نیاز دارند.


نشریه کریکت نیوز

  • نشریه کریکت نیوز در شماره اخیر خود از قول اسپینر مشهور سابق بریتانیا گریم سوان (Graeme Swann) نوشته است که می گوید اگر راشد خان و نور احمد به همین ترتیب بازی را ادامه بدهند افغانستان می تواند جام قهرمانی بازی های یک روزه جهانی را بدست آورد.

سوان که در بخش سپین در تاریخ کریکت بریتانیا مشهورترین بازیکن بشمار میرود از بازی های این دو بازیکن افغان در لیک برتر کریکت هندوستان در سال ۲۰۲۳ بسیار ستایش کرده است.

به گفته آقای سوان تمام کشورهای جهان باید به هندوستان حسادت کنند که چنین بازی کنان کریکت دارد به غیر از افغانستان زیرا راشد خان و نور احمد به گفته او فعلا دو بهترین بالر در جهان می باشند.

به گفته سوان اگر این دو نفر به همین ترتیب بازی خود را دوام بدهند افغانستان می تواند برنده جام جهانی شود.

XS
SM
MD
LG