لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۳۶

هفت ماه از زندانی شدن مرتضی بهبودی میگذرد٬ چرا طالبان وی را در بند نگهداشته اند؟


مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی افغان الاصل که از هفت ماه به این طرف در بند طالبان است
مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی افغان الاصل که از هفت ماه به این طرف در بند طالبان است

الکساندار مستواجا، همسر مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی افغان‌الاصل در صفحۀ توییتر خود نوشته است، هفت ماه می‌شود که همسرش را ندیده و امیدوار است که او هرچی زودتر آزاد شود.

اما او در صحبت به رادیو آزادی می‌گوید که هنوز خانواده و دوستان بهبودی نتوانسته اند مرتضی را ملاقات کنند:

"پیشرفت هایی داشته ایم. اگرچه ما هنوز چیزهای زیادی در مورد پروندۀ مرتضی و وضعیت او نمی‌دانیم هنوز خانواده و دوستانش قادر به دیدنش نیستند. ما درخواست آزادی مرتضی را داریم. فشارها از سوی وزارت امور خارجه نیز وارد شده است."

مرتضی بهبودی به تاریخ ۷ جنوری سال جاری از سوی طالبان بازداشت شده است و تا اکنون مشخص نیست که جرمش چیست؟

اما عبدالحق حماد، رئیس نشرات و نظارت بر رسانه‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان چندی پیش به رادیو آزادی گفته بود که اتهام بهبودی فعالیت رسانه‌ای نیست و پرونده‌اش به محکمه راجع شده است.

نهادهای حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها گفته اند که طالبان در بارۀ علت زندانی شدن مرتضی بهبودی چیزی نگفته اند، اما آنها همچنان در تلاش آزادی وی هستند.

لوگوی سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در فرانسه است
لوگوی سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در فرانسه است

سازمان گزارشگران بدون مرز (آر اس اف) می‌گوید، مرتضی بهبودی ۷ ماه می‌شود درحبس است و این مدت زمان بسیار طولانی است.

این سازمان افزوده که تا آزادی او دادخواهی خواهد کرد.

انتوان برنارد، مدیر حمایت و دادخواهی این سازمان به رادیو آزادی گفت که بر خلاف ادعای طالبان، بهبودی در جریان کار خبرنگاری بازداشت شده است:

"او درجریان کار خبرنگاری بازداشت شده است و کاری دیگری انجام نداده است که در زندان باشد ما از مقامات طالبان می‌خواهیم که به صدای ما گوش بدهند و دستور آزادی فوری او را بدهد."

نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گوید که در حال حاضر چهار خبرنگار در بند طالبان است.

نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان ( نی) چندین بار از حکومت طالبان خواسته است تا مرتضی بهبود را از بند رها کند٬ اما پاسخ مثبت نشنیده است
نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان ( نی) چندین بار از حکومت طالبان خواسته است تا مرتضی بهبود را از بند رها کند٬ اما پاسخ مثبت نشنیده است

ظریف کریمی، رئیس این نهاد به رادیو آزادی گفت:

" فعلا متاسفانه چهار خبرنگار در بازداشت طالبان هستند و به گفتۀ مسئولان بازداشت آنها ارتباطی به کار رسانه‌ای ندارد. اما در صورتی که موضوع‌شان با کار رسانه‌ای ارتباط داشته باشد، می‌خواهیم که کمیسیون تخطی رسانه‌ها آن را بررسی کند و جامعۀ رسانه‌ای را اطمینان بدهد."

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به این پرسش که چی زمانی خبرنگاران را آزاد خواهند کرد چیزی نگفت، اما در گذشته گفته بود که هیچ خبرنگاری به اتهام مرتبط به کار خبرنگاری بازداشت نشده است.

در کنار این خبرنگاران برخی فعالان بخش‌های مختلف از جمله مطیع‌الله ویسا، فعال حق آموزش و مسئول نهاد راه قلم هنوز در زندان حکومت طالبان بسر می‌برند.

بهبودی خبرنگار و عکاسی است که کارش بیشتر روی مسائل مهاجرت و پناهندگی تمرکز دارد. او در سال ۲۰۱۹ به عنوان یکی از ۳۰ خبرنگار برتر زیر سن ۳۰ سال" مجلۀ فوربس انتخاب شد.

XS
SM
MD
LG