لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳۱ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۱۵

حکومت پاکستان: عملیات اخراج پناهجویان غیرقانونی از فراد "پنجشنبه" آغاز می‌شود


شماری از پناهجویان افغان که از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده اند
شماری از پناهجویان افغان که از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده اند

در حالیکه مهلت اعلام شده از سوی پاکستان برای اخراج مهاجرین غیرقانونی از این کشور امروز اول نوامبر به پایان می‌رسد، روند اخراج مهاجرین غیرقانونی در پاکستان شدت یافته است.

وب سایت رسمی وزارت داخله پاکستان ضرب الاجل ۳۱ اکتوبر را برای خروج پناهجویان غیرقانونی از این کشور اعلام کرده است.

اما سرفراز بوگتی سرپرست این وزارت یکشنبه گذشته به تلویزیون خصوصی جیونیوز گفت که این مهلت در اول نوامبر به پایان می‌رسد و از دوم نوامبر این کشور رسماً اخراج مهاجرین غیرقانونی را آغاز خواهد کرد.

بگتی گفته که در حال حاضر بیش از سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان بود و باش دارند که از این میان بیش از یک میلیون و هفتصد هزار آن مهاجرین غیرقانونی اند.

سرفراز بوگتی سرپرست وزارت داخله پاکستان
سرفراز بوگتی سرپرست وزارت داخله پاکستان

سرفراز بوگتی، وزیر داخلۀ حکومت موقت پاکستان صبح امروز چهارشنبه در صفحۀ ایکس خود نوشت، ۶۴ افغانی که اسناد نداشتند، به افغانستان فرستاده شدند. وی افزود که این نشان دهندۀ عزم راسخ آنها برای بازگرداندن همه افرادی است که سند قانونی برای زندگی در پاکستان را ندارند.

عثمان انور، یکی از مسئولان پولیس پنجاب در یک پیام ویدئویی گفته که ۲۰۰ هزار نیرو برای بازگرداندن مهاجرین افغان فاقد اسناد در پاکستان موظف شده است.

او گفت:
"ما در پنجاب ۲۵ لک کمره نصب کرده ایم، همچنین ۲۰۰ هزار نیروی ما با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی آماده این کار هستند. از آنجایی که ۳۱ اکتوبر تمام شده است، همه مهاجرین فاقد اسناد باید آماده ترک پاکستان باشند."

در ویدیویی که از سوی یک پناهجوی افغان از اسلام آباد به رادیو آزادی ارسال شده، دیده می‌شود که پولیس یک افغان را دستگیر کرده و می‌خواهد پس از انتقال به کمپ، او را به افغانستان بفرستد.

زبیر الکوزی کسی که این ویدیو را گرفته، به رادیو آزادی گفت، فرد بازداشت شده پاسپورت و ویزه داشته، اما پولیس پاکستان باز هم او را بازداشت کرده است:

"ساعت ۷ و ۱۵ دقیقۀ صبح در منطقه دی-۹۴ اسلام‌آباد یکی از دوستانم را به نام صمیم با پاسپورت و ویزه یکجا دستگیر کردند."

وی همچنین گفت، دو پناهجوی دیگر افغان نیز در منطقۀ اف‌-۱۷ اسلام‌آباد دستگیر شدند که هنوز مشخص نیست به کجا منتقل شده اند.

همزمان با این در صداهایی که از برخی مناطق دیگر به رادیو آزادی فرستاده شده، پناهجویان افغان از دستگیری افغان‌ها توسط پولیس پاکستان صحبت کرده اند.

در کنار این تلویزیون جیو نیوز پاکستان گزارش داده که بیش از ۱۰۰ پناهجوی افغان که اسناد قانونی برای زندگی در پاکستان را نداشتند، تنها در کراچی بازداشت شدند.

حکومت موقت پاکستان تا ۳۱ اکتوبر مهلت داده بود تا مهاجرین فاقد اسناد از جمله افغان‌ها داوطلبانه به افغانستان بازگردند، اما پیش از پایان این مهلت مهاجران افغان ادعا کرده بودند که پولیس پاکستان آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده و از آنها رشوه هم می‌گیرد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG