لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۱۱

متقاعدین در کابل و ولایات افغانستان از عدم پرداخت حقوق و امتیازات شان شکایت دارند


شماری از متقاعدین که میگویند مدت طولانی است حقوق خود را دریافت نکرده اند
شماری از متقاعدین که میگویند مدت طولانی است حقوق خود را دریافت نکرده اند

شماری از متقاعدین در افغانستان می‌گویند در این زمستان سرد با مشکلات زیاد اقتصادی روبه‌رو اند و نمی‌توانند احتیاجات خانواده‌های خود را تأمین کنند.

آنان در صحبت با رادیو آزادی تأکید می‌کنند که از حدود سه سال به این‌سو حقوق تقاعد خود را دریافت نکرده‌اند.

این متقاعدین می‌گویند افزون بر این‌که بارها به مقام‌های متعدد حکومت طالبان مراجعه کرده و شکایت کرده‌اند باز هم تا کنون به مشکل‌شان رسیده‌گی نشده‌است.

طاهر ظفری یکی از آنان به رادیو آزادی می‌گوید که با رسیدن زمستان مشکلات‌ دو چند شده و نیازمندی‌های روزانه خانواده خود را با گرفتن قرض تأمین می‌کنند:

"در این زمستان سرسخت و هوای سرد خانه هم نداریم، کرایه خانه سر ما تاوان است، دچار مشکلات هستیم، مریضی، اولاد از یک طرف لباس می‌خواهد، نان می‌خواهد، مواد سوخت نداریم."

تعدادی از متقاعدین
تعدادی از متقاعدین

جان محمد مسئول متقاعدین زون شرق هم به رادیو آزادی چنین گفت: "تا کنون ما حقوق خود را بدست نیاوردیم، وضعیت متقاعدین بسیار خراب است، مشکلات اقتصادی است، در این زمستان نه نان دارند نه کالا دارند، بسیاری‌شان خانه‌های خود را فروختند حالا خانه ندارند، نه هم مواد سوخت دارند، شماری حتی مجبور به گدایی شده‌اند."

افندی سنگری رئیس اتحادیه متقاعدین افغانستان می‌گوید، موضوع تقاعد بسیار پیچیده شده و اگر به وضعیت متقاعدین توجه نشود بحران انسانی رخ خواهد داد:

"از یک طرف زمستان است، از یک طرف دیگر وضعیت اقتصادی کُل این‌ها خراب است، حتی پیسه‌ای دوا را هم ندارند، پول شفاخانه هم ندارند، بخاطر این بی‌دوایی متقاعدین فوت می‌کنند، یک متقاعد از بادغیس زنگ زد که من اولاد های خود را می‌فروشم که دیگر چیزی ندارم."

بر اساس معلومات آقای سنگر شمار متقاعدین اکنون به حدوداً ۱۷۰ هزار تن می‌رسد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

این‌که حقوق متقاعدین چه وقت داده خواهد شد؟ ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در این مورد پاسخ نداد.

اما بیشتر از یک ماه پیش در یک برنامه ایسپیس بی‌بی‌سی در صفحه ایکس (تویتر سابق) این رسانه ادعا کرده بود که قانون حقوق تقاعد تعدیل شده و بسیار زود از سوی وزارت عدلیه نافذ و حقوق‌شان داده می‌شود.

حقوق تقاعد به پولی گفته می‌شود که هر کارمند سابق بعد از تقاعد مستحق دریافت آن بوده و این پول سال به سال برای‌شان داده می‌شود.

همچنان این پول تقاعد پس از مرگ به خانم و یا شوهر فرد متقاعد داده می‌شود و بعد از وفات هر دو فقط فرزندان آنان که کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند مستحق گرفتن این حقوق شمرده می‌شوند.

XS
SM
MD
LG