لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ حمل ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۰۲

بر اساس دستور رهبر طالبان اخذ پول تقاعد از کارمندان ملکی و نظامی افغانستان متوقف میشود


تصویر ملا هبت الله آخنر رهبر گروه طالبان
تصویر ملا هبت الله آخنر رهبر گروه طالبان

ملاهیبت الله آخندزاده رهبر طالبان به وزارت مالیه دستور داد که دیگر از معاش کارکنان دولت پول تقاعد اخذ نکند.

بر اساس دستور رهبر طالبان، از ماه اول سال ۱۴۰۳ خورشیدی از معاشات کارمندان و کارکنان ملکی و نظامی برای تقاعد پولی گرفته نمی شود.

اگرچه، این حکم در روز اول ماه حمل از دفتر ملاهیبت الله آخندزاده در قندهار صادر شده بود، اما به روز دوشنبه ( اول ماه اپریل) این موضوع رسانه یی شد.

در این حکم به وزارت مالی طالبان هدایت داده شده که تاریخ تعیین و مدت کار و همچنان پول تقاعد کارکنان دولتی را مشخص ساخته و به او معلومات بدهد.

رهبر طالبان این فرمان را در حالی صادر کرده است که اتحادیه متقاعدین افغانستان می گوید که سه سال است که به متقاعدین معاش پرداخته نشده است.

کارمندان اسبق دولتی که تقاعد گرفته اند از عدم دریافت معاش و امتیازات شان همواره شکایت دارند
کارمندان اسبق دولتی که تقاعد گرفته اند از عدم دریافت معاش و امتیازات شان همواره شکایت دارند

تعدادی از متقاعدین به رادیو آزادی گفتند:

«من در مطبعۀ معارف ۴۵ سال خدمت کردم، شب تا صبح کار می کردم. حالا که تقاعد کردم سه سال میشود که در وضعیت فقر ، بیچارگی و هردم شهیدی زندگی میکنیم. پول تقاعد ما داده نمیشود.»

«مدت چند سالیست که من تقاعد شوهرم را نگرفتم، با بسیار مشکلات دچار شدم، در خانۀ کرایی زندگی میکنیم، زمستان که گذشت هم هیچ چیزی برای سوخت نداشتیم، در این ماه رمضان خوراک درست نداریم، طرف طفل هایم می بینم جگرخون میشوم، شبها تا صبح بیدار میمانم. اگر معاش تقاعد عمل مشروع است، علما فتوا بدهند که معاش متقاعدین داده شود و اگر نیست، ریاست تقاعد منحل شود و از معاش مامورین و کارمند تقاعد گشتانده نشود. »

تاکنون روشن نیست که وزارت مالیه مالیه حکومت طالبان این دستور تازه رهبری طالبان را چگونه تطبیق خواهد کرد
تاکنون روشن نیست که وزارت مالیه مالیه حکومت طالبان این دستور تازه رهبری طالبان را چگونه تطبیق خواهد کرد

پیش از این،افندی سنگر رئیس اتحادیه متقاعدین به رادیو آزادی گفت که حکومت طالبان وعده داده بود که در آینده نزدیک معاش کارکنان متقاعد را پرداخت می کند، اما پس از گذشت چندین ماه هنوز معاش شان اجرا نشده است. او افزود:

"امروز فقیرترین و فقیرترین مردم افغانستان بازنشستگانی هستند که ریش سفید شده اند و دیگر نمی توانند کار کنند. برخی از متقاعدین کار شاقه انجام می دهند و تعدادی هم بیمار اند. آقای مجاهد نیز به ما گفت که آنها یک طرح را برای رهبر خود ارسال کرده اند و اندازه حقوق را ارسال کرده اند. حقوق بازنشستگان به زودی پرداخت می شود، اما بیش از ۶ ماه گذشته و هنوز حقوق آنها پرداخت نشده است.»

آقای سنگر به رادیو آزادی افزود که در سه سال گذشته بسیاری از متقاعدین روزهای دشواری را سپری کرده اند.

تعدادی از متقاعدین و خانواده هایشان نیز به رادیو آزادی می گویند که به دلیل نپرداختن حقوق تقاعد شان در سه سال اخیر با مشکلات زیادی مواجه اند.

XS
SM
MD
LG