لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۱۰

درخواست اسلام آباد از حکومت طالبان؛ « رهبران تحریک طالبان پاکستان را به ما بسپارید»


برخی از افراد تحریک طالبان پاکستان
برخی از افراد تحریک طالبان پاکستان

محسن نقوی وزیر امور داخله پاکستان می گوید که از حکومت طالبان در افغانستان می خواهد که تمام حلقه رهبری تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) بشمول نور ولی محسود رهبر آنها را دستگیر کرده و به پاکستان تسلیم بدهد.

نقوی دیروز در یک کنفرانس خبری اتهام وارد کرد که رهبران تحریک طالبان پاکستان در افغانستان بسر میبرند و از آن جا حملات بر پاکستان را طرحریزی می کنند:

«ما از حکومت موقت افغانستان می خواهیم که بختیار شاه، قاری عبدالله و خان لالا را بزودترین فرصت دستگیر نماید. بطور خاص امیر تی تی پی نور ولی محسود و قوماندان عظمت الله محسود و به هر تعداد دیگر رهبران تی تی پی را که در آنجا هستند بزودی بازداشت نمایند. ما خواهان روابط خوب با افغانستان هستیم و این تنها در صورتی ممکن است که آنها هم به ما دست بدهند و نگذارند که تروریستان از خاک شان بر علیه ما کار بگیرند.»

محسن نقوی وزیر امور داخله پاکستان
محسن نقوی وزیر امور داخله پاکستان

حکومت پاکستان قبل از این چندین بار ادعا کرده بود که رهبران تحریک طالبان پاکستان در افغانستان هستند و در آنجا حمایت میشوند. تحریک طالبان پاکستان این ادعا را رد کرده و می گوید ضرورت ندارند که از جا های دیگر در پاکستان فعالیت نمایند.

اردوی پاکستان در ماه رمضان گذشته که با ماه مارچ میلادی مصادف بود ادعا کرد که در یک حمله بر منطقه برمل پکتیا در افغانستان یک قوماندان مهم تی تی پی به نام عبدالله شاه را از بین بردند.

صبح آن روز این قوماندان در یک ویدیوی که رادیو آزادی واقعیت آن را تايید کرده نمی تواند ظاهر شده و گفت که زنده است و در وزیرستان جنوبی بسر میبرد.

به اساس گزارشها حکومت طالبان در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ چندین بار بین نماینده گان تحریک طالبان پاکستان و حکومت این کشور میانجیگری کرده و میزبان ملاقات آنها بودند.

این مذاکرات در ماه می سال ۲۰۲۲ زمینه را برای یک آتش بس فراهم کرد. در ماه اگست در منطقه برمل پکتیا به اساس گزارشها یک بنیان گذار تی تی پی بنام عمر خالد خراسانی و دو رهبر دیگر این گروه در انفجار یک ماین کنار سرک کشته شدند.

بعد از این حادثه تی تی پی در ماه سپتمبر اعلان کرد که آتش بس با حکومت پاکستان به پایان رسیده است.

طالبان افغان که یک رابط بسیار مهم در تماسها بین حکومت پاکستان و تحریک طالبان این کشور بشمار میروند این ادعا را رد میکنند که جنگجویان تحریک طالبان پاکستان از خاک افغانستان حملات را پلانگذاری می کنند.

حکومت طالبان می گوید که تی تی پی یک مشکل داخلی پاکستان است و مسوولیت آن باید به آنها راجع شود.

XS
SM
MD
LG