لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۱:۴۶

وزرای خارجه کشور های عضو اتحادیهٔ اروپا در مورد جنگ غزه بحث می‌کنند


بیرق اتحادیهٔ اروپا و کشور های عضو آن
بیرق اتحادیهٔ اروپا و کشور های عضو آن

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در بروکسل گردهم می آیند و ایجاد راه حل برای نزاع جاری در نوار غزه یکی از موضوعات مورد بحث این نشست است.

جوزپ بوریل رئیس اداره سیاست خارجی این اتحادیه در آستانه این نشست به خبرنگاران گفت که تصمیم اخیر محکمه جزایی بین المللی به ارتباط جنگ در غزه باید محترم شمرده شود:

" سارنوال محکمه جزایی بین المللی از این محکمه خواستار شده که حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل ، یوآف گالانت وزیر دفاع این کشور و سه تن از رهبران حماس را صادر کند.این تصمیم سارنوال مهم است و ما باید به کارهای این محکمه احترام داشته باشیم. ما باید امور این نهاد را محترم شماریم و اجازه دهیم که این محکمه بدون هیچ بیم و هراسی دربارۀ این ابتکار سارنوال تصمیم گیرد."

جوزپ بوریل رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بوریل رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا

محمد المصری ، یحی ابراهیم سنوار و اسماعیل هنیه سه تن از رهبران حماس اند که سارنوال کریم خان هفته گذشته خواستار صدور حکم بازداشت آنها شد.

امریکا واتحادیه اروپا حماس را یک سازمان هراس افگن می شناسند.

درخواست سارنوال محکمه جزایی بین المللی برای صدور حکم بازداشت برخی از رهبران اسرائیل و حماس واکنش امریکا و اسرائیل را به دنبال داشت. یوآف گالانت وزیر دفاع اسرائیل گفت که این محکمه اسرائیل را از حق دفاع محروم می کند.

جو بایدن رئیس جمهور امریکا و شماری دیگر از سیاستمداران از این تصمیم سارنوال کریم خان انتقاد کرده گفتند که محکمه جزایی بین المللی صلاحیت تصمیم گیری دربارۀ جنگ در نوار غزه را ندارد.

آنسو، با ادامه جنگ در نوار غزه ، درحمله روز یکشنبه نیروهای اسرائیلی در شهر رفح به گفته مسئولان وزارت صحت در غزه–تحت کنترول حماس۴۰ غیرنظامی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

اسرائیل تلفات ملکی در این حمله را تایید می کند ولی می گوید که هدف دو تن از رهبران گروه حماس بود که کشته شدند.

در عین حال اتحادیه اروپا در نظر دارد که ماموریت همکاری سرحدی خود در شهر رفح در جنوب نوار غزه را ازسرگیرد.

ادامه جنگ در غزه منجر به کشته شده دهها هزار نفر شده و ویرانی های زیادی را در غزه و رفح سبب شده است
ادامه جنگ در غزه منجر به کشته شده دهها هزار نفر شده و ویرانی های زیادی را در غزه و رفح سبب شده است

جوزپ بوریل رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه نشست امروز وزیران خارجه به خبرنگاران گفت که این اتحادیه می خواهد که برای احیای این ماموریت ، امروز به یک توافق ابتدایی دست یابد.

به اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ماموریت همکاری سرحدی اتحادیه اروپا میان رفح مصر از سال ۲۰۰۷ به این سو متوقف شده است.

این ماموریت که در سال ۲۰۰۵ آغاز شده بود ، بعد از اینکه گروه حماس در سال ۲۰۰۷ قدرت را در نوار غزه بدست گرفت به تعویق انداخته شد.

هنوز معلوم نیست که این ماموریت بر کدام مسائل بیشتر تمرکز خواهد کرد اما از سرگیری آن باید از سوی ۲۷ کشور عضو اتحادیه تایید شود.

اتحادیه اروپا این ماموریت را در سال ۲۰۰۵ با توافق اسرائیل و فلسطینی ها برای نظارت عملیات سرحدی تاسیس کرد و به شمول یک واحد امنیتی خاص ۷۰ کارمند داشت.

XS
SM
MD
LG