لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۲۴

حملات اسرائیل بر شهر رفح واکنش های بین المللی را بر انگیخته است


حمله اسرائیل به شهر رفح
حمله اسرائیل به شهر رفح

حملات مرگبار اسرائیل در رفح، واکنش های شدید بین المللی را برانگیخته است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دیروز دوشنبه ( ۲۷ می) گفت که از این حمله بسیار عصبانی است و از اسرائیل خواست به عملیات در رفح، پایان دهد.

مکرون در اعلامیه ای در شبکه اجتماعی ایکس تویتر سابق گفت که هیچ منطقه امنی برای غیرنظامیان فلسطینی در رفح باقی نمانده است.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در صفحه ایکس نوشت که ده ها تن از جمله کودکان هدف قرار گرفته اند و وی حمله اسرائیل شوکه شده است.

جوزپ بورل این حمله را به شدت محکوم کرد.

کشور های عربی و سازمان ملل نیز این حمله را تقبیح کردند.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا

به گفته مقامات صحی حماس در نوار غزه، در حمله هوایی یکشنبه شب به کمپ پناهجویان فلسطینی در رفح دست کم ۴۵ نفر از جمله زنان و کودکان، کشته شدند.

اسرائیل حملات خود را به رفح به دلیلی آغاز کرده که به گمان مقام های آن کشور، آخرین پایگاههای جنگجویان گروه حماس که امریکا و اتحادیه اروپا آن را یک سازمان تروریستی می خوانند، در آنجا است.

پس از حمله یکشنبه شب، اردوی اسرائیل اعلام کرد که دو تن از رهبران حماس را در آنجا کشته اند، اما از کشتار غیرنظامیان هم خبر داد.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل دیروز دوشنبه پس از واکنش های تند بین المللی در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل حمله یکشنبه شب را "یک رویداد غم انگیز" خواند.

او افزود که سربازان قبل از ورود به رفح حدود یک میلیون غیرنظامی را تخلیه کردند، اما با وجود تلاش آنها برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان، متأسفانه اشتباه غم انگیز را مرتکب شدند.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل

صدراعظم نتنیاهو گفت که این حادثه را بررسی خواهد کرد و به نتیجه خواهد رسید، زیرا به گفته او، این سیاست اش است.

بر اساس گزارش ها، در حمله یکشنبه شب نیروهای نظامی اسرائیل صدها نفر در کمپ پناهجویان رفح زخمی شده اند.

جنگ در نوار غزه در هفتم ماه اکتوبر سال ۲۰۲۳ پس از آن آغاز شد که جنگجویان حماس بر برخی نقاظ اسرائیل حمله کردند، ۱۲۰۰ تن را کشتند و حدود ۱۵۰ تن دیگر را گروگان گرفتند.

سپس اسرائیل عملیات نظامی را در نوار غزه آغاز کرد که تا کنون ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG