لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۱۸

تعداد بیشتری از کشور های جهان برای به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین آماده شده اند


بیرق فلسطین
بیرق فلسطین

پدرو سانچز،صدراعطم اسپانیا امروز سه شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت در مادرید گفت که تصمیم تاریخی به رسمیت شناختن یک دولت فلسطینی یک هدف دارد، اینکه اسرائیل و فلسطینیان، به صلح دست یابند.

اسرائیل کاتز وزیر امور خارجه اسرائیل بدون درنگ در صفحه ایکس توییتر سابق از این تصمیم انتقاد کرد و اتهام وارد کرد که دولت سانچز در نسل کشی یهودیان و جنایات جنگی همدست است.

آیرلند هم به زودی به این تصمیم اسپانیا پیوست، تصمیمی که هفته قبل به طور مشترک اعلام شده بود.

به دنبال آن، پرچم فلسطینی در دوبلین پایتخت آیرلند در مقابل ساختمان پارلمان، برافراشته شد.

ادامه جنگ و ویرانی ها در غزه و رفح برخی از کشور های جهان را واداشته است تا دولت مستقل فلسطین را به هدف رسیدن به صلح در شرق میانه به رسمیت بشناسند
ادامه جنگ و ویرانی ها در غزه و رفح برخی از کشور های جهان را واداشته است تا دولت مستقل فلسطین را به هدف رسیدن به صلح در شرق میانه به رسمیت بشناسند

سیمون هریس صدراعظم آیرلند در جلسه کابینه در هنگام اعلام این تصمیم گفت که این لحظات بسیار مهم است.

وی افزود که فکر می کند که این تصمیم به جامعه جهانی پیام می دهد که می توانند به عنوان یک کشور برای زنده نگهداشتن هدف و امید به راه حل دو دولت در شرق میانه اقدام عملی انجام دهند.

این در حالیست که به گفته او ، عده ای دیگر تلاش می کنند که این هدف را انتقاد کنند و آن را به فراموشی بسپارند.

همزمان، اسپین بارت آیدی، وزیر امور خارجه ناروی در اعلامیه ای گفت که اسلو بیش از ۳۰ سال است که به دنبال تشکیل یک دولت فلسطینی است.

او افزود که این تصمیم تازه در روابط میان فلسطینیان و ناوری یک مرحله تعیین کننده است.

در این حال، تعداد کشورهایی که یک دولت فلسطینی را به رسمیت می شناسند، اکنون به ۱۴۰ رسیده، اما به جز اسپانیا، ناروی و آیرلند، هیچ کشور بزرگ غربی در این جمع نیست.

ناظران می گویند که این اقدام همچنین ضربه ای به روابط اتحادیه اروپا و اسرائیل وارد می کند.

به این دلیل، مادرید روز دوشنبه اصرار داشت که اتحادیه اروپا باید اقداماتی را علیه ادامه عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه، انجام دهد.

به تعداد کشور های که قرار است دولت مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسند هر روز افزوده میشود

مایکل مارتین وزیر امور خارجه آیرلند در نشست دیروز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت که برای اولین بار در نشست اتحادیه اروپا بحث های قابل توجهی در خصوص اعمال تحریم ها بر اسرائیل صورت می گیرد.

سیمون هریس، صدراعظم آیرلند، امروز سه شنبه گفت که اتحادیه اروپا باید اعمال تحریم ها علیه اسرائیل را، بررسی کند.

او افزود که اتحادیه اروپا می تواند که کار های زیادی در این زمینه انجام دهد.

چندین دهه است که فلسطینی ها به دنبال ایجاد یک دولت مستقل در نوار غزه، کرانه غربی ، بیت المقدس شرقی و مناطقی اند که در جنگ ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شده است.

XS
SM
MD
LG