لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۴۷

«گرفتاری طالبان تلاش های صلح را به مشکل مواجه می سازد»


کارشناسان افغان می گویند که گرفتاری رهبران طالب در پاکستان تلاش های صلح را در افغانستان با مشکل رو به رو می سازد.

در یک بحث تحقیقی که به ابتکار مرکز مطالعات منطقوی در کابل راه اندازی شده بود، از دولت پاکستان با جدیت خواسته شده تا افراد بازداشت شده را به حکومت افغانستان تسلیم کند.

عبدالرشید وزیری یک کارشناس منطقه یی که در این نشست اشتراک کرده بود گفت، به اساس گزارش ها، طالبان گرفتار شده از سوی پاکستان کسانی هستند که در پروسه آوردن صلح در افغانستان مایل بودند.
آقای وزیری در ادامه گفت:
« به عقیده شماری از کارشناسان، گرفتاری ملا برادر آوردن صلح در افغانستان را مخرب می سازد.
پاکستان با گرفتاری آنان چند فایده می کند، اول می خواهد برای جهان و امریکا ثابت کند که این پاکستان است که طالبان را هم تربیه می کند، هم با آنان جنگ می کند و اگر بخواهد، آنان را دستگیر هم می نماید.
دوم، پاکستان از امریکا در مقابل آنان پول به دست می آورد. سوم، برای طالبان هشدار می دهد که اگر بر خلاف پاکستان هستید، فکر کنید که زولانه می شوید.»

در حدود دو هفته پیش ملا عبدالغنی مشهور به ملا برادر در شهر کراچی پاکستان در یک عملیات سری استخباراتی از سوی نیرو های امریکایی و پاکستانی دستگیر شد.

گزارش های دیگر می رسانند که در این نزدیکی ها یک شخص مشهور طالبان به نام مولوی کبیر و بیشتر از 10 تن دیگر از افراد سرشناس طالبان نیز گرفتار شده اند.

آقای وزیری اضافه کرد که گرفتاری طالبان در خاک پاکستان از سوی دیگر برای پاکستان نیز ضرر می رساند و در میان طالبان در خصوص پاکستان بی اعتمادی را به میان می آورد.

وی می گوید که طالبان فکر خواهند کرد که پاکستان از آنان منحیث وسیله استفاده کرده و هرگاه پاکستان متوجه شود که دیگر از آنان برای براورده سازی مقاصد خود استفاده نمی تواند، آنان را از صحنه خارج می سازد و حتی از بین می برد.

عبدالرحمان هوتکی یک کارشناس سیاسی افغان می گوید، اگر این رهبران دستگیر شده از سوی پاکستان به افغانستان تحویل داده شوند، باید مانند محبوسین جنایی با آنان رفتار صورت نگیرد، بلکه باید در روند برقراری صلح از آنان استفاده شود.
وی در مورد افزود:
« یک نکته مهم که در این طرح آمده، این است که در جنگ هیچ کس فایده به دست آورده نمی تواند، اما افغانان در این جا متضرر می شوند، به نظر من باید پاکستان هر کسی را که دستگیر می کند به حکومت افغانستان بسپارد و حکومت افغانستان از آنان برای آوردن صلح استفاده کند. اگر آنان بیایند و به زندان بروند، پس معنی آوردن صلح چیست؟»

برای آوردن صلح در افغانستان نه تنها حکومت افغانستان بلکه تلاش های جامعه جهانی نیز جریان دارد.

ایالات متحده امریکا هم گفته است که از تلاش های آرودن صلح در افغانستان حمایت می کند و عربستان سعودی هم گفته است که برای آوردن صلح در افغانستان آماده گی دارد که میان مخالفان مسلح دولت و حکومت افغانستان میانجی گری کند.

اما در عین حال شماری از مردم می گویند که عملیات جاری در جنوب افغانستان شاید برای آوردن صلح در افغانستان تاثیر منفی به جا بگذارد.

گزارش از منیژه «دیوه»
XS
SM
MD
LG