لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۴

کابل و واشنگتن روی بعضی موارد سند ستراتیژیک توافق نظر ندارند


داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان
هیچ تضمینی برای امضای قرار داد روابط دراز مدت ستراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحدهء امریکا وجود ندارد. این مطلب را داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان که به روز شنبه در مجلس عمومی ولسی جرگه فراخوانده شده بود، ابراز کرد.

به گفتهء آقای سپنتا، میان امریکا و افغانستان در بخشی از پیشنهاداتی که بخاطر ایجاد روابط دراز مدت ستراتیژیک میان دو کشور از سوی مقام های افغان و امریکایی مطرح شده، توافق نظر وجود ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت، اگر قرار باشد که سندی در زمینه روابط دراز مدت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا به امضا برسد، باید این سند الزامی باشد:
«جمهوری اسلامی افغانستان به این باور است که این سند نه باید یک اعلامیه باشد بلکه این سند یک پیمان یا قرارداد باشد به دلیل اینکه اعلامیه های تعهد های اخلاقی است و پیمان ها توافقات است که الزام آور می باشد.»

یکی از پیشنهاد های حکومت به خاطر امضای این پیمان، این است که تمام زندان ها در افغانستان، دستگیری افراد و تلاشی خانه ها در این کشور، به نیرو های افغان سپرده شود، اما مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید، که امریکا در پاسخ به این پیشنهاد گفته، که سپردن این مسوولیت ها به حکومت افغانستان بسته گی به رشد امکانات در این کشور دارد.

آقای سپنتا می گوید، که در متن پیشنهادی ایالات متحده امریکا به افغانستان گفته شده، که امریکا به دعوت افغانستان به این کشور باقی خواهند ماند، که به گفته سپنتا این پیشنهاد مورد توافق حکومت قرار نگرفته است.

داکتر سپنتا همچنان می گوید، که اگر خواسته های حکومت افغانستان از سوی ایالات متحده امریکا قبول گردد، امضای این پیمان به نفع افغانستان خواهد بود.

وی گفت، که اگر این قرار داد از سوی هر دو کشور امضا گردد، تا سال 2024 مدار اعتبار است و به گفتهء وی پس از آن هر دو کشور حق تعدیل، لغو و تمدید این قرار داد را دارند.

قانون مند شدن حضور نیروهای امریکایی در افغانستان یکی از پیشنهادات حکومت افغانستان برای بستن قرار داد روابط ستراتیژیک با امریکاست.

اما به گفتهء آقای سپنتا، امریکا تا حال در زمینه پاسخ روشن نداده و به نحوی روی تطبیق یکی از ماده های قرار دادی در مورد حضور نیروهای خارجی در افغانستان تاکید می کند، که میان وزیر خارجهء افغانستان و قوماندان نیروهای بین المللی در سال 2003 عقد شده بود.
«در این قرارداد تما نیروهای اصلی ایالات متحده امریکا و نیروهای که در خدمت نیروهای امریکا قرار دارند از مصئونیت عام و تام برخوردار می باشند و هیچ نوع مرجع قضایی، حقوقی حتی اگر مرتکب جرم هم شوند نمی توانند آنان را مورد بازخواست قراربدهند.»

آقای سپنتا هم چنان ابراز امیدواری کرد که گفتگو ها در مورد روابط دراز مدت در آینده به سطح وزرای خارجهء امریکا و افغانستان و مشاوران امنیت ملی دو کشور صورت گیرد.

مقام های افغان و امریکایی در حالی در تلاش داشتن روابط دراز مدت ستراتیژیک اند، که به اساس گزارشها، این تصمیم دو کشور نگرانی هایی را در سطح منطقه به وجود آورده است.

رییس جمهور کرزی نیز در ماه جون سال جاری در یک نشست خبری در کابل، اعلام کرد که تمام همسایه گان افغانستان بخاطر برقرار شدن روابط دراز مدت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا تشویش دارند.

جنرال شیر محمد کریمی لوی درستیز قوای مسلح افغانستان اخیراً در صحبت با یک تلویزیون خصوصی در کابل، از پاکستان و ایران به عنوان کشور هایی نام برده، که به گفتهء وی سخت مخالف ایجاد همکاری های دراز مدت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا اند.
XS
SM
MD
LG