لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۴۸

بیجا شده گان: در اثر مشکلات اقتصادی، برای افطار چیزی نداریم


با فراه رسیدن ماه مبارک رمضان شماری از بیجاشده گان داخلی در شهر کابل می گویند که با مشکلات زیاد اقتصادی روبرو بوده و توان خرید مواد خوراکه برای افطار و سحری را ندارند.

شماری از این خیمه نشینان در کمپ بیجا شده گان داخلی در منطقه پروان دوم شهر کابل از بیکاری، فقر اقتصادی و عدم توزیع کمک از سوی نهاد های دولتی و غیر دولتی شکایت کرده می گویند که به مشکلات آنها باید رسیده گی صورت گیرد.

دو تن از آنها در مورد مشکلات شان به رادیو آزادی چنین گفتند:
« نام من صدیق الله است در زیر خیمه زنده گی می کنیم، مواد غذایی نیست، کار و بار نیست هیچ چیز وجود ندارد رمضان آمد گرمی زیاد است. در ماه رمضان مشکل اینست که هیچ چیز نداریم من یک کراچی دارم که گاهی بیست و گاهی پنجاه افغانی بالای آن کار می کنم از این پول برای افطار هیچ چیز خریده نمی شود نه یخ خریده می شود و نه ترکاری. »

این تنها کمپ منطقه پروان دوم در شهر کابل نیست که باشنده گان آن به مشکلات اقتصادی رو برو بوده و توان خرید مواد غذایی را ندارند بلکه در دیگر محلات هم کابل هم بیجا شده گان داخلی با مشکلات مشابه رو به رو اند.

به گفته مسوولان وزارت مهاجرین و عودت کننده گان بیجا شده گان داخلی در 27 محل در داخل شهر کابل و در 10محل در ولسوالی های ولایت کابل زنده گی می کنند.

آنها می گویند که بر مبنای بررسی های این وزارت تعداد بی جا شده های داخلی در سه ماه اول سال 1392 در ولایت کابل به 4500 خانواده به ثبت رسیده است.

این بیجا شده گان اکثراً از ولایت های لغمان، قندهار و هلمند می باشند که به گفته خود شان به اثر ناامنی ها و مشکلات اقتصادی به کابل آواره شده اند.

در این حال وزارت مهاجرین و عودت کننده گان می گوید، در هماهنگی با سفارت های های کشورهای اسلامی در افغانستان تلاش کرده اند تا برای این بیجا شده گان کمک های را در ماه مبارک رمضان توزیع کنند.

مهر خدا صبار رییس حالات اضطرار این وزارت در این مورد بیشتر گفت:
« خوشبختانه کشور سعودی دفتر هیات الغاثیه که برای 650 خانواده بیجاه شده بسته کمک افطاریه خود را دارند، همچنان دفتر اسلامیک ریلیف که یک موسسه خیریه است از کشور انگلستان می باشد در 10 محل برای حدود 1500 خانواده کمک های رمضانی خود را دارند که همین مواد خوراکی است. »

آقای صبار همچنان گفت، سفارت امارات متحده عربی نیز به آنان وعده سپرده که در جریان ماه مبارک رمضان کمک های را برای بیجا شده گان داخلی توزیع خواهد کرد.

بیجا شده گان داخلی از چندین سال به این طرف در زیر خیمه های تکه و پاره در کابل شب و روز را سپری کرده و همواره از حکومت خواهان توزیع سرپناه شده اند.

این بی جا شده ها نه تنها در ماه مبارک رمضان بلکه در فصل زمستان نیز از نبود امکانات شکایت کرده و از حکومت خواسته اند که به مشکلات شان رسیده گی نماید.

وزارت مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان اخیراً گفته بود که پالیسی را روی دست دارد که با تطبیق آن مشکلات بیجا شده گان داخلی در این کشور مرفوع خواهد شد.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG