لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۴

دموکرات ها و جمهوری خواهان روی افزایش حجم قرضه به نتیجه نرسیدند


ایریک کانتور (Eric Cantor) رهبر اکثریت جمهوری خواه در کانگرس امریکا
گفتگو ها بین رهبران حزب دموکرات رییس جمهور اوباما و مخالفان جمهوری خواه وی روی افزایش حجم قرضه در آن کشور نتیجه نداده است.

در یک اعلامیه قصر سفید امریکا، گفتگو های 90 دقیقه یی بین هردو جانب را خوب خوانده، اما می گوید، آنها راهی نیافته اند که براساس آن بتوان از بن بست موجود، بیرون رفت.

ایریک کانتور (Eric Cantor) رهبر اکثریت جمهوری خواه در کانگرس امریکا، این گفتگوها را خیلی مثمر خوانده، با ابراز امیدواری از ادامهء گفتگو ها با دموکرات های رییس جمهور اوباما، می گوید:
"فکر می کنم جلسات به هردو جانب نشان داد که ما در کجا قرار داریم. از جلسات چنین نتیجه گرفتیم که امشب نیز در مورد شرایط صحبت شود. ما بحث ها دیگری هم خواهیم داشت. رییس جمهور گفته است، با همکاران اداره اش مشورت می کند و امیدواریم به جلو برویم."

کانگرس امریکا با ضرب العجل تاریخ 17 اکتوبر مقابل است و حداقل بطور موقتی باید حجم قرضهء امریکا که اکنون 16.7 تریلیون دالر است، بلند برده شود. اگر این کار نشود، اعتبار قرضهء امریکا خیلی زیان می بینند و همهء سیستم مالی را تکان خواهد داد.

دموکرات ها به معاملهء فکر می کنند که بر اساس آن مشکل بن بست حکومت فدرالی که اکنون 11 روز از آن می گذرد، حل شود.
در اوایل روز پنجشنبه بارک اوباما گفته بود، اگر بدون شرط های جمهوری خواهان، لایحهء را که بطور موقت سطح قرضهء حکومت را افزایش می دهد، برایش پیش کنند، وی آن را امضا خواهد کرد.

اما جان باینر (John Boehner) رییس کانگرس امریکا که از حزب جمهورخواهست، معاملهء را پیشنهاد کرده است که براساس آن در جریان شش هفته سطح قرضه حکومت افزایش داده شود. در بدل آن جان باینر از حکومت اوباما خواسته است، با قرار داد کاهش مصارف توافق کند، تا حکومت دوباره فعال شود.

هنری ریید رییس اکثریت دموکرات ها در مجلس سنای امریکا فوراً این پیشنهاد جان باینر را رد کرده، تاکید می کند، تا حکومت دوباره فعال شود و قبل از هرنوع گفتگو در مورد کاهش مصارف، سطح قرضه افزایش داده شود.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا روز پنجشنبه لایحهء را امضا کرد که براساس آن مساعدت با خانواده های عساکری ادامه یابد که در جنگ ها و منازعات در خارج از امریکا کشته می شوند. در اثر مسدود شدن یک بخش از ادارات فدرالی مساعدت به خانواده های عساکر و نظامیان امریکایی متوقف شده بود.

جیم یونگ کیم رییس بانک جهانی و کریستسن لگارد رییس صندوق وجهی بین المللی روز پنجشنبه هوشدار داده اند که فاجعهء بزرگ خواهد بود اگر برای نخستین بار در تاریخ، بزرگترین اقتصاد جهان ایالات متحدهء امریکا از پرداخت قرضه هایش عاجز شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG