لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۹

«واشنگتن حملات غیر قانونی را در مناطق قبایلی پاکستان انجام داده است»


در حالیکه نواز شریف صدراعظم پاکستان مصروف بازدید امریکا می باشد و قرار است در ملاقات فردا اش با رییس جمهور این کشور از ادامهء حملات طیاره های امریکایی بدون سرنشین در مناطق قبایلی ابراز نگرانی کند، یک گزارش تازهء سازمان عفو بین المللی می گوید برخی از این حملات امکان دارد جرایم جنگ پنداشته شوند.

این گزارش زیر عنوان «آیا من شخص بعدی خواهم بود؟ » ادعا می کند که واشنگتن از طریق طیاره های بدون سرنشین حملات غیر قانونی را در مناطق قبایلی پاکستان انجام داده است.

سازمان عفو بین المللی از آنچه که او را آتش باری کور کورانهء اردوی پاکستان و بمب گذاری وسیع طالبان در مناطق قبایل می خواند نیز انتقاد می کند.

مصطفی قادری مسوول بخش پاکستان در سازمان عفو بین المللی می گوید:
« محرمیت و پنهان کاری که پیرامون برنامهء طیاره های بدون سرنشین وجود دارد به حکومت امریکا جواز قتل بدون محاکمه و معیار های پذیرفته شدهء قانون بین المللی می دهد.»

او از واشنگتن تقاضا می کند که در بارهء برنامه طیاره های بدون سرنشین وضاحت بدهد و کسانی را که مرتکب چنین تخطی ها می شوند مورد بازپرس قرار دهد.

ایالات متحدهء امریکا از حملات طیاره های بدون سرنشین به مثابهء موثر ترین اسلحه در برابر تروریستان و گروهای شورشی دفاع کرده است.

باراک اوباما رییس جمهور امریکا این حملات را موثر، قانونی، و بسیار محدود خوانده است.

اولوف بلومکویست، سخنگوی سازمان عفو بین المللی می گوید، گزارش این سازمان 45 حملهء طیاره های بدون سرنشین در مناطق وزیرستان شمالی در پاکستان را بررسی کرده است.

این منطقه شاهد بیشترین چنین حملات بوده است.

آقای بلومکویست به رادیو آزادی گفت، تحقیقات آنها دریافتند که بسیاری قربانیان چنین حملات مردم ملکی بوده اند که کدام ارتباط با گرو های مسلح در منطقه نداشته و هیچ تهدیدی به امنیت امریکا متوجه نمی ساختند:

« تصویر بزرگ این است که معلوم کردن فیصدی کشته شدگان ملکی این حملات مشکل است. ولی مواردی را که ما در گزارش خود تحت پوشش قرار داده ایم برای به صدا در آوردن زنگ های خطر کافی است و در بارهء امکان تخطی امریکا از قانون بین المللی در برنامهء این طیاره ها سوال های جدی ایجاد می کند.»

وقوع تلفات ملکی در عملیاتی که قوای پاکستان از مدت ده سال گذشته علیه طالبان و افراد شبکهء القاعده در مناطق قبایلی انجام می دهد بیش از حد معمول می باشد.
سخنگوی سازمان عفو بین المللی می گوید، گزارش آنها یک تصویر غم انگیز و بی رحمانه از زندگی روزمره در مناطق قبایلی نشان می دهد:

« آنها در یک منطقهء زندگی می کنند که از عین حمایت حقوق بشری که مردم دیگر مناطق پاکستان دارند، برخودار نیستند. آنها از طیاره های بدون سرنشین که بالای آنها در آسمان گردش می کنند به صورت مداوم در هراس اند. اردوی پاکستان در جنگ در مقابل طالبان بر قرا و قصبات آتش باری کور کورانه انجام می دهد و طالبان به انفجار های وسیع دست می زنند.»

فعالان تخمین می کنند که در نتیجهء 300 حمله طیاره های بدون سرنشین در هفت سال گذشته در مناطق قبایلی پاکستان، 2000 نفر به شمول رهبران ارشد طالبان و القاعده کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG