لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۳

خوشبینی ها در مورد امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی!


واشنگتن پوست
روزنامهء واشنگتن پوست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان «ناتو به امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی با افغانستان خوشبین می باشد» که در بخش آن می نویسد، اگر موافقتنامه امنیتی و دفاعی بین امریکا و افغانستان در فاصله کوتاه بعد از برگزاری لویه جرگه مشورتی در ماه آینده امضا شود، ایالات متحده و شرکای آن هنوز هم وقت کافی خواهند داشت تا یک حمایت سیاسی را برای جمع آوری پول کافی به مقصد تمویل مصارف چند هزار عسکری که در افغانستان حفظ می کنند، ایجاد نمایند.

به نوشته روزنامه، مقامات غربی به این نظر اند که ماه آینده نقطه عطف در جنگ افغانستان می باشد، زیرا در ماه اپریل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار می شود و در مورد ادامه کمک های مالی غرب به افغانستان شک و تردید ها زیاد شده است. علاوه به آن به گفته مقامات نظامی غرب، با کاهش تعداد سربازان امریکایی از 51 هزار به 34 هزار نفر در ماه فبروری سال 2014، انتظار می رود که طالبان هم حضور خود را بیشتر نشان بدهند.

یک مقام غربی که در مجلس وزرای دفاع ناتو در بروکسل اشتراک داشت و نخواست نامش ذکر شود، به واشنگتن پوست گفته است، وزیر دفاع امریکا چک هیگل در مجلس وزیران دفاع، گفت طالبان سعی خواهند کرد که روند انتخابات را برهم بزنند و از همه مهم تر دورنمای وسیع تر سیاسی را در افغانستان تیره و تار نشان بدهند.

روزنامه می افزاید، مقامات غربی در باره امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی بین امریکا و افغانستان خوشبین می باشند و این موافقتنامه یگانه راه جلوگیری از تهدید های یاد شده در افغانستان بشمار می رود.

اما به نوشته روزنامهء واشنگتن پوست، با وجود این همه خوشبینی ها، بیانات اخیر رییس جمهور کرزی که ناتو و غرب را تحت تنقید قرار داده و ماموریت آنها را در افغانستان ناکام جلوه داد، این حالت را پیچیده می سازد.

نیشنل انتریست
نشریه نیشنل انتریست در شماره اخیر خود در باره اینکه چرا رییس جمهور کرزی به امریکا و ناتو به نظر تنقیدی می بیند، اشاره نموده، به تغییر در موقف امریکا با حکومت رییس جمهور کرزی بعد از آمدن رییس جمهور اوباما به قدرت، انگشت می گیرد.

نشریه مثال های زیاد را یاد آور می شود که نمایانگر سرد شدن روابط ادارهء رییس جمهور اوباما با حکومت رییس جمهور کرزی در افغانستان می باشد.

نشریه در یک بخش از مطلب خود سخنان سفیر سابق امریکا در افغانستان کارل آیکنبری را اقتباس کرده که در مقاله خود نوشته بود، مقامات امریکا از اینکه بعضی سخنان رییس جمهور کرزی را جدی نگرفتند در حقیقت اشتباه کردند.

به نوشته آیکنبری، یکی از گفته های آقای کرزی این است که تروریزم یک پدیده ساخته شده در پاکستان است و اسلام آباد با زور این پدیده را به افغانستان صادر می کند.

از همین رو به نوشته نشریه نیشنل انتریست، وقتی که سخن از موافقتنامه امنیتی و دفاعی می رود، رییس جمهور کرزی با حساسیت، موضوع دفاع از سرحدات افغانستان را مطرح می کند.
XS
SM
MD
LG