لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۲

یوناما از پروسهء انتخابات افغانستان حمایت می کند


نظیف الله سالارزی یکی از سخنگویان یوناما در کابل
مسوولان یوناما می گویند که یان کوبیش نماینده سرمنشی ملل متحد در کابل در دیدار با احمد یوسف نورستانی ریییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بر تداوم همکاری با این کمیسیون تاکید کرده است.

نظیف الله سالارزی یکی از سخنگویان یوناما یا دفترهیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل به روز جمعه به رادیو آزادی گفت که این دو تن روز گذشته با هم دیدار نموده و بیشتر روی چگونگی برگزاری یک انتخابات شفاف در افغانستان بحث و گفتگو کرده اند:

« بحث ها در کل روی آمادگی انتخابات سال 2014 بوده به شمول موضوع ختم ثبت نام کاندیدان و انتخابات که به رهبری و مدیریت افغان ها به پیش می رود و اساس انتقال سیاسی را در افغانستان تشکیل می دهد و سازمان ملل متحد یک بار دیگر روی تعهد اش بخاطر حمایت از انتخابات افغانستان تاکید کرد که این حمایت به اساس درخواست خود افغان ها و همچنان ماموریت که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به یوناما سپرده شده، صورت گرفته است.»

پیش از این نیز سازمان ملل متحد گفته بود که از یک انتخابات شفاف در افغانستان حمایت می کند.

قبلاً مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته بودند که سازمان ملل متحد تعهد نموده که مصارف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده افغانستان را که حدود 130 میلیون دالر می شود، خواهد پرداخت.

اما آنچه که پس از ثبت نام کاندیدان و اعلان لست ابتدایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نگرانی ها در نزد مردم به میان آورده، موضوع نظارت از پروسه انتخابات می باشد.

از میان 27 تن از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری که هفده آن نتوانستند به لست ابتدایی راه یابند، بخاطرعدم شفافیت در این پروسه انتقاد کرده اند.

آنها می گویند که کمیسیون انتخابات نتوانسته به گونه درست و مستقلانه کار هایش را انجام بدهد، بناءً نیاز است تا روند نظارت از فعالیت های این کمیسیون بیشتر شود.

در عین حال شماری از کارشناسان افغان با آن که حمایت مالی و تخنیکی ملل متحد از پروسه انتخابات را مهم می دانند، اما تاکید دارند که این سازمان باید نظارت خود را از جریان انتخابات نیز بیشتر بسازد.

اجمل هودمن یکی از کارشناسان می گوید:

« بسیار مهم است که یوناما به تعقیب کمک های شان که قبلاً در بخش انتخابات و حکومت داری خوب در افغانستان کرده اند، اینها باید در جریان انتخابات از این پروسه نظارت بکنند و با کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از نزدیک همکاری کنند تا آنها بتوانند در بخش ظرفیت و درک مسوولیت های شان در پروسه انتخابات، قوانین افغانستان را درست تطبیق کنند.»

در کنار کارشناسان و مردم عام، شماری از کاندیدان احتمالی نیز بر افزایش نظارت از کارکرد های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید دارند. آنها ناامنی و احتمال مداخلات حکومت در روند انتخابات را از نگرانی های عمده می دانند.

اما مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همواره گفته اند که بخاطر یک انتخابات شفاف و عادلانه با جدیت کامل و به گونهء مستقلانه وظایف خود را انجام خواهند داد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان در شانزدهم ماه حمل سال 1393 برگزار شوند.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG