لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۵

بخش اعظم جمعیت افغانستان در معرض خطر حوادث طبیعی قرار دارد


از روز جهانی کاهش خطرات حوادث طبیعی در حالی امروز یکشنبه در کابل تجلیل گردید که به گفته سازمان ملل متحد، خطرات ناشی از رویداد های طبیعی بر علاوه فقر، مردم افغانستان را در یک دهه آینده تهدید می کند.

مارک باردن مسوول هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد در کابل در نشستی که به همین مناسبت ترتیب یافته بود، گفت که خطرات حوادث طبیعی در این کشور نگران کننده است.

وی افزود که برای از بین بردن فقر اقتصادی و کاهش خطرات طبیعی لازم است تا کار های زیادی در این کشور صورت گیرد:

« در حالی که ما به دهه تحول داخل می شویم، هرچند در یک دهه اخیر عواید و تولیدات داخلی افغانستان افزایش یافته است اما فقر در این کشور هنوز هم در حال خود است پس نیاز است که در کنار حوادث طبیعی در زمینه کاهش فقر کارهای زیادی نیز انجام دهیم. »

آقای باردن می گوید که در سال گذشته میلادی تقریباً نصف ولسوالی های افغانستان را رویداد های طبیعی متاثر ساخته است. وی افزود که در این نتیجه آفات طبیعی حدود 500 تن تلف و 400 هزار تن زخمی شدند.

روز بین المللی کاهش خطرات حوادث طبیعی همه سال در سراسر جهان برگزار می شود و از این روز امسال در افغانستان با شعار ( حوادث و افراد معلول ) تجلیل به عمل آمد.

در عین حال مسوولان اداره عالی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می گویند که امسال تلفات و خسارات ناشی از آفات طبیعی به تناسب سال های قبل به مراتب بیشتر بود.

محمد دایم کاکر رییس این اداره گفت:
« در مقایسه با سال گذشته امسال سطح سیلاب ها به مراتب زیاد بود، امسال سه نوع سیلاب ها را در کشور داشتیم، سیلاب های که از اثر ریزش باران های موسومی جاری شد دوم آب شدن برف به دلیل گرم شدن هوا و سوم بارنده گی های فصل تابستان داغ امسال که از اثر افزایش حرارت زمین باعث خسارات و تلفات در ولایات گردید که ما همیشه در این رابطه نگران هستیم. »

در این حال مسوولان کمیته مبارزه با حالات اضطرار به روز شنبه در نشست عمومی ولسی جرگه اطمینان دادند که در زمستان پیشرو برای نزدیک به دو میلیون تن در مناطقی که با احتمال آفات طبیعی روبرو اند آماده گی کمک رسانی را روی دست دارند.

اما برخی از اعضای ولسی جرگه و مردم عام این تعهد حکومت را به دیده شک می نگرند و می گویند که با وجود کمک های موسسات امداد رسان در فصل زمستان سال گذشته به افراد متضرر کمک های عاجل صورت نگرفت.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG