لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۷

«امریکا در جاییکه بخواهد صلح را تامین می کند»


تعدادی از نشریه های چاپ امروز کابل بیشتر موضوعات شان را روی مسالهء کشته شدن رهبر طالبان پاکستانی و تاثیر آن بالای گفتگو های صلح متمرکز ساخته اند.

ویسا
روزنامهء ویسا در سرمقاله اش می نگارد، استدلال پاکستان در رابطه به کشته شدن حکیم الله محسود رهبر طالبان به جا است. چرا که با وی گفتگو های صلح را آغاز می نمود.

اما نویسنده با بیان استراتیژی امریکا در منطقه می نویسد، اگر امریکا در جاییکه بخواهد صلح را تامین می کند و اگر نخواهد صلح تامین نخواهد شد.

روزنامه به ادامه مطلب می افزاید، امروز پاکستان از حملات طیاره های بی پیلوت سر و صدا را به پا نموده است، در حالیکه این گونه حملات نسبت به هر نقطه دنیا در افغانستان بیشتر است. و زمانیکه زنان و اطفال شان کشته شوند آنگاه صدای اعتراض بلند می نمایند.

برخلیک
روزنامه برخلیک در قسمتی از مطلب خود می نویسد، چرا در جریان گفتگو های صلح حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستانی کشته شد؟ نویسنده می پرسد:
آیا حکومت ملکی پاکستان، اداره استخباراتی آن کشور و اردو هماهنگ اند؟
به باور نویسنده چرا وقتی امید های نسبی صلح در افغانستان اوج می گیرد ایالات متحده امریکا و اسلام آباد برای برهم زدن این پروسه تلاش می ورزند؟ نویسنده به سوال خود پاسخ داده می نگارد، اگر در افغانستان صلح تامین شود پس حضور نیرو های امریکایی تحت سوال قرار می گیرد.

محور
روزنامه محور مشابهت های پروسهء صلح افغانستان و پاکستان را بر ملا ساخته و با اشاره به مشکلات این پروسه به موضوع کشته شدن رهبر تحریک طالبان پاکستانی از سوی امریکا اشاره نموده می نویسد، پاکستان عین بازی را با مذاکره کننده های صلح افغانستان هم انجام داده است.

به باور نویسنده، زمانی که حکومت افغانستان به یکی از اعضای شورای کویته دسترسی پیدا کرده است، استخبارات پاکستان او را زندانی کرده و به همین ترتیب پروسه صلح افغانستان را با مشکل مواجه ساخته است.

روزنامه محور در ادامه می افزاید، اگر پاکستان مانند گذشته عمل نماید در مقابل حملات، راه های اکمالاتی را به روی نیرو های ناتو بسته نماید و یا هم در خارج شدن نیرو های خارجی همکاری نکند، برایش نتیجه ناخوش آیند خواهد داشت.

انیس
روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به اعلان رهایی ملا برادر رهبر تحریک طالبان از سوی پاکستان می نگارد، حکومت پاکستان تصاویر رهایی ملا برادر را منتشر کرد در حالیکه او را در زنجیر ها بسته بودند و با این عمل خود واضح ساختند که افسار و اختیار طالبان افغان در دست آنها است.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG