لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۶

نگرانی ها در مورد اخراج افغان ها از کشورهای اروپایی و عربی


برخی از فعالان جامعه مدنی از حکومت افغانستان و جامعه جهانی می خواهند تا مانع اخراج اجباری افغان های مهاجر و مقیم در کشورهای اروپایی و آسیایی شوند.

آنها می گویند، در این اواخر افغان ها از کشورهای مختلف بخصوص، آسترالیا، عربستان سعودی، ایران و پاکستان به گونه اجباری اخراج شده اند و این روند ادامه دارد.

زهرا سپهر یکتن از فعالان جامعهء مدنی به روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل از نهاد های مربوط خواست تا به این مشکل رسیده گی نمایند:

« در پیوند اخراج غیر قانونی مهاجرین از کشورهای مختلف مانند کشورهای همسایه ایران و پاکستان، کشورهای اروپایی، و آسترالیا، مساله بسیار نگران کننده است متاسفانه وضعیت مهاجرین در کشورهای مربوطه بسیار زیاد رقت بار است و دولت افغانستان و مکلف است که به وضعیت مهاجرین در سایر کشورها رسیده گی نماید و وزارت مهاجرین باید در این زمینه دقت بیشتر نماید. »

خانم سپهر همچنان گفت، افغان ها در بیرون از کشور با مشکلات مختلف از جمله برخورد نامناسب و ضد بشری مواجه هستند.

به تازه گی برخی از رسانه ها گزارش داده اند که عربستان سعودی تصمیم گرفته تا حدود سه صد افغان که اسناد اقامه شان تکمیل شده از آن کشور اخراج نماید.

پیش از این ایران و پاکستان هم یک تعداد مهاجرین افغان را به طور اجباری از کشورهای شان خارج کرده اند.

در این حال مقام های وزارت مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان می گویند که آنان همواره در تلاش حل مشکلات افغان های مهاجر در خارج از کشور هستند.

جماهیر انوری وزیر مهاجرین در صحبت با رادیو آزادی گفت:
« مشکلات بروز کرده وزارت مهاجرین بی تفاوت نبوده حالا ما تصمیم داریم تا به عربستان سعودی سفر نمایم و با مقامات مسوول آن صحبت نمایم، به هر صورت ما از حقوق افغانها در هر گوشه و کنار جهان دفاع می نمایم. »

نادر فرهاد سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین یا یو ان اچ سی آر می گوید، مهاجرین که معیار های پناهنده گی را پوره کرده اند، باید برایش شان امکانات زنده گی در هر کشور که درخواست قبولی را کرده اند، فراهم گردد.

به اساس گزارش ها در حال حاضر شش میلیون افغان در کشورهای مختلف جهان مهاجر هستند که 4 میلیون آن در ایران و پاکستان به سر می برند.

ادامه بیش از سه دهه جنگ، فقر و بیکاری سبب شده تا یک تعداد زیاد افغان ها به کشور های مختلف مهاجر شوند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG