لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۵

باشنده گان کابل از تدابیر شدید امنیتی روز عاشورا شکایت کردند


تعدادی از باشنده های شهر کابل می گویند تدابیر امنیتی برای برگزاری مراسم عاشورا آنان را با مشکلات روبرو نمود. تدابیر امنیتی برای مراسم عزاداری عاشورا در شهر کابل نسبت به سال های گذشته امسال شدید و متفاوت تر بود.

راه ها منتهی به محلات برگزاری این مراسم از سوی نیروهای امنیتی به روی عبور و مرور مردم به خصوص موتر ها مسدود بودند. در اکثر مناطق غرب، چنداول و مراد خانی شهر کابل این تدابیر بیشتر به چشم می خوردند و کسانی که خواهان حضور در مراسم عزا داری بودند، تلاشی بدنی می شدند.

اما برخی از باشنده های این شهر می گویند که مسدود شدن راه ها آنان را با مشکل روبرو ساخته و برای رفتن از یک محل به محل دیگر ساعت ها وقت آنان ضایع گردید:
« حالی من می خواهم ده سبز بروم، چهار طرف مسجد عیدگاه رفتم هیچ موتر نیست و خانواده ام هم در آن طرف منتظر من است. این مراسم باید در جا ها مناسب اش برگزار شود، اگر در سرک ها انجام شود یک نمایش خواهد بود. »

« امروز دهم محرم است ما هم به خاطر امام حسین غمگین هستیم اما نباید به مردم مزاحمت ایجاد گردد این یک کار بی جا است. تمام راه ها را مسدود ساختند، ما از طریق هوا که رفته نمی توانیم ما برای خریداری مواد اولیه مثل نان و چوب می رویم. »

تدابیر شدید امنیتی برای برگزاری مراسم عاشورا در شهر کابل در حالی گرفته شد که دو سال پیش به هنگام این مراسم در نزدیکی زیارت ابوالفضل در منطقهء مرادخانی شهر کابل یک حمله انتحاری صورت گرفت.

در این حمله نزدیک به صد تن که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند. برگزاری مراسم عاشورا در افغانستان به خصوص در شهر کابل در طی چند سال اخیر گسترده تر شده است.

امسال هم از یک هفتهء به این طرف در بسیاری از مناطق این شهر در سرک ها دروازه ها ایجاد شده و همه با پارچه های سیاه رنگ مزین گردیده اند. همچنان بسیاری از جوانان اهل تشیع با بستن قطارهای بزرگ موتر ها که در آن بیرق های سیاه و سرخ رنگ نیز نصب شده، در شهر به گشت وگذار می پردازند.

اما شماری از آگاهان باور دارند که حالا در افغانستان مراسم عاشورا نسبت به مسایل مذهبی جبنهء سیاسی را به خود گرفته و ایران هم دراین زمینه سرمایه گذاری می کند:

احمد سعیدی یکی از این آگاهان:
« عاشورا هر روز که می گذرد باور مذهبی و عقیدتی خود را از دست داده و سیاسی می شود. چون سیاسیونی که عزادار حسینی اند در قدرت شریک می باشند، پس هر روز گام بر می دارند.
تاثیر گذاری ایران و سرمایهء را که در این زمینه مصرف می شود، هم جایگاه خود را دارد. »


از سوی دیگر عالمان اهل تشیع تاکید دارند که مراسم عاشورا صرف به خاطر عزاداری باید از سوی همه مسلمانان بدون مزاحمت به مردم بر پا شود. محمد مهدی شیخ زاده متولی مسجد جامع چنداول شهر کابل در صحبت با رادیو آزادی گفت، ایجاد مشکل و آزار مردم از دیدگاه دین اسلام کاملاً حرام پنداشته شده است:

« چیزی که واقعاً هدف است، باید انسان در راه امام حسین و پیغمبر باشد، مسلمان آن است که همین راه را تعقیب کند. همان طوری که امام حسین بر علیه ظلم، استبداد، بی عدالتی و همه قیام کرد. اما اذیت مردم به هر طوری که باشد حرام است. »

از سوی هم رهبران اهل تشیع در افغانستان از مردم خواسته اند تا به جای زنجیر زدن و ریختاندن خون شان در تکایا و سرک ها، برای نجات بیماران نیازمند، خون اهدا کنند. در سال های اخیر بسیاری از مقام های دولتی به شمول رییس جمهور کرزی در روز دهم محرم نیز مقدار خون شان را اهدا نموده اند.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG