لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۲

شاهد: رهایی زندانیان طالب توسط پاکستان، راه صلح را هموار می سازد


مولوی شهزاده شاهد - شورای صلح از رهایی سه مقام گروه طالبان استقبال کرد
شورای عالی صلح افغانستان از رهایی سه مقام گروه طالبان از قید پاکستان استقبال کرده و آنرا یک گام موثر برای روند صلح این کشور میداند.

مسوولان در این شورا اقدام اخیر پاکستان مبنی بر رهایی سه مقام طالب از زندانهای آن کشور را با اهمیت دانسته و می گوید که آنان افراد متوسط مربوط به گروه طالبان اند.

سخنگوی شورای عالی صلح می گوید که آنان همواره خواهان آزادی زندانیان طالب از زندانهای پاکستان شده و این اقدام برای تقویت تلاش های صلح کشور هم مفید است.

مولوی شهزاده شاهد به روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی تاکید نمود که حذف نام های طالبان از فهرست سیاه و رهایی آنان از زندان، راه را برای آغاز گفتگوهای صلح هموار می سازد:

« ما خواهان رهایی زندانیان شده ایم اما فهرست مشخص تمام زندانیان را به آنان نفرستادیم. اما این را یک اقدام خوب میدانیم البته این سه تن که آزاد شده اند، به اساس معلومات افراد متوسط طالبان هستند، نقش دارند و ما استقبال می کنیم. این یک سلسله است و ادامه دارد، به خاطر تسهیلات برای صلح مفید است. »

پاکستان به روز سه شنبه به شمول عبدالاحد جهانگیروال مشاور ملا عمر رهبر گروه طالبان، سه مقام این گروه را از بند آزاد نمود.

دو فرد دیگر آزاد شده، ملا عبدالمنان والی هلمند و ملا یونس قوماندان امنیهء کابل در زمان رژیم طالبان اند.

پاکستان پیش از این هم به شمول ملا عبدالغنی برادر فرد شماره دوم طالبان حدود سی طالب را از زندانهای آن کشور رها نموده است.

این در حالی است که یک هیات شورای عالی صلح افغانستان به ریاست صلاح الدین ربانی رییس این شورا هفتهء گذشته به پاکستان سفر کرده و به شمول صدراعظم با مقام های بلند رتبهء آن کشور دیدار و گفتگو نمود.

از سوی هم انتظار می رود نواز شریف صدراعظم پاکستان در جریان هفتهء آینده به کابل سفر کند.

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان می گوید که در جریان این سفر آقای شریف در زمینهء تلاش های صلح بحث های همه جانبه نیز صورت خواهد گرفت.

اما احمد سعیدی یکی از آگاهان سیاسی باور دارد که این سفر صدراعظم پاکستان هم مانند سفر های قبلی مقام های پاکستانی، برای گفتگوهای صلح افغانستان سودمند نخواهد بود:

« در گذشته هم پاکستان وعده داده در حال حاضر من فکر نمی کنم که با سفر نواز شریف مشکلات ما در یک شب حل گردد. رفت و آمد صورت می گیرند، وعده ها داده می شوند ولی در درازمدت باید انتظار کشید که چقدر صداقت وجود دارد و تا چی حد عملی می گردد. »

پاکستان گفته است که هدف از رهایی زندانیان طالب از زندانهای آن کشور این است که آنان در روند گفتگوهای صلح افغانستان همکاری کنند.

اما تا اکنون به شمول ملا برادر طالبانی که از زندانهای پاکستان آزاد شده اند به طور آشکار در روند تلاش های صلح کمک نکرده و از سرنوشت آنان هم خبری در دست نیست.

هر چند شورای عالی صلح افغانستان میگوید که با ملا برادر تماس تلیفونی دارد اما تعدادی از آگاهان باور دارند که حالا وی از نفوذ لازم در میان طالبان برخوردار نیست و نمیتواند برای روند صلح ممد واقع گردد.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG