لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۰

افغانستان

شورای همکاری احزاب و ایتلاف های سیاسی: موافقتنامه امنیتی باید به زودی امضا شود

شورای همکاری احزاب و ایتلاف های سیاسی بر امضای هر چه زودتر موافقتنامه امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا، تاکید دارند.

عباس نویان یک عضو این شورا می گوید که در شرایط کنونی افغانستان، تاخیر در امضای این موافقتنامه به ضرر مردم خواهد بود.

وی که قطعنامه این شورای را به خوانش می گرفت در مورد چنین گفت:

«حکومت و ارگ ریاست جمهوری نباید امضای موافقتنامهء دفاعی و امنیتی را با عنوان کردن پیش شرط های مغشوش کننده به کندی مواجه ساخته و آیندهء کشور را به مخاطره بیاندازد.»

در قطعنامه شورای همکاری احزاب و ایتلاف های سیاسی هم چنان گفته شده که ریاست جمهوری باید به خواست های مردم افغانستان احترام گذاشته و جلو ایجاد نگرانی و احتمال بحران در این کشور را بگیرد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ایرلند: تا کنون به حدود ۴۰۰ افغان پناهندگی داده ایم

بیرق ایرلند بر فراز اداره پست عمومی دوبلین

ایرلند می‌گوید که تا کنون به حدود ۴۰۰ افغان پناهندگی داده است.

برنامه حمایت از پناهجویان در ایرلند می گوید که حکومت این کشور از ماه اگست سالجاری تا اکنون برای ۵۱۰ افغان ویزه‌های خاص را صادر کرده است.

به گفتۀ این برنامه، تخمین می شود که از این جمله ۵۰ تن آنها که در سایر کشورها نیز پذیرفته شده اند، ممکن است به ایرلند نیایند، اما ۷۸ تن دیگر هنوز هم انتظار دارند تا خودرا به ایرلند برسانند.

حکومت جرمنی به دلیل ناتوانی در تخلیه افغان‌ها زیر فشار قرار دارد

آرشیف، میدان هوایی کابل در هنگام تخلیه شهروندان افغانستان

حکومت جرمنی به دلیل ناتوانی در تخلیه به موقع ۲۵ هزار افغان تحت فشار شدید قرار دارد.

جرمنی موافقت کرده بود که ۲۵ هزار تن را از افغانستان خارج ساخته و در قلمرو خود اسکان می دهد، اما اکثریت این افغان‌ها تا هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند.

فونکی میدیا گروپ گروهی از روزنامه‌های جرمنی، دیروز(چهارشنبه، ۱۷ قوس) گزارش داد که هزاران افغان که با نیروهای نظامی این کشور کمک کرده بودند، تا هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند.

فونکی میدیا گروپ به نقل از مقامات وزارت داخله جرمنی گزارش داده که مقامات جرمنی موافقت کرده اند که به حدود ۲۵ هزار افغان پناهندگی می دهند. اما بر اساس این گزارش، بیش از ۱۷ هزار افغان همچنان در افغانستان، باقی مانده و منتظر هستند.

ترکیه و قطر تصمیم دارند مسئولیت امور میدان هوایی کابل را بر عهده بگیرند

شماری از نیروهای طالبان در میدان هوایی کابل

ترکیه و قطر شرکت هایی را مشخص کردند که مسئولیت رسیدگی به امور میدان هوایی بین المللی کابل را بر عهده خواهند داشت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بعد از بازگشت از سفر دو روزه اش به قطر، به خبرنگاران گفت که این شرکت ها با یکدیگر و با طالبان گفتگو خواهند کرد.

آقای اردوغان همچنان گفت که اگر شرایط مناسب و بطور خاص وضعیت امنیتی خوب باشد، این شرکت ها امور عملیاتی میدان هوایی بین المللی کابل را پیش خواهند برد.

قطر و ترکیه از مدت ها به این‌سو در مورد پیشبرد امور میدان هوایی بین المللی کابل با طالبان در تماس بوده اند.

امارات متحده عربی نیز آمادگی اش را برای تنظیم امور عملیاتی میدان هوایی بین المللی کابل اعلام کرده است.

طالبان: یک زن و کودک در ساحه ۵۰۰ فامیلی کابل سر بریده شده اند

موقعیت ولایت کابل در نقشه افغانستان

وزارت داخله طالبان تایید می کند که شب گذشته یک زن و کودک در ساحه ۵۰۰ فامیلی شهر کابل بگونه بی‌ رحمانه ی سر بریده شده اند.

هنوز علت این رویداد مشخص نیست و طالبان در این باره جزئیات بیشتر را با رسانه‌ها درمیان نگذاشته اند، اما معاون سخنگوی وزارت داخله این گروه در یک نوار تصویری که به رسانه فرستاده از بازداشت دو تن در پیوند به این رویداد سخن زده است .

انجنیر عزام معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت: "شب گذشته یک زن و کودک در یک خانه در ساحه ۵۰۰ فامیلی در ناحیه ۱۱ شهر کابل به گونه فجیعی به شهادت رسیدند که خوشبختانه پس از ۲ ساعت مجاهدین حوزه یازدهم موفق به دستگیری عاملان این جنایت شدند."

آقای عزام افزود: "اسناد و مدارک به همراه دو عامل این جنایت کشف و ضبط و تحویل نیروی نظامی شد."

در روزهای پسین از چندین مورد انفجار ماین‌های جا سازی شده در موترها و قتل‌های هدفمند نگرانی‌های شهروندان کابل را برانگیخته است.

فیلیپو گراندی خواستار ارسال کمک‌های اقتصادی فوری به افغانستان شد

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مورد افزایش چشمگیر شمار مهاجران افغان هشدار داده و خواهان رساندن کمک‌های اقتصادی فوری به افغانستان شده.

این در حالی است که ترس از فروپاشی اقتصادی افغانستان در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، گراندی از طریق ویدیو کنفرانس از ژینو به خبرنگاران گفته است که خطر بیجا شدن شمار زیاد افغان‌ها در داخل افغانستان و بیرون از این کشور وجود دارد.

سازمان ملل متحد به گونه‌ای مکرر هشدار داده است که بدترین بحران انسانی جهان در افغانستان اتفاق خواهد افتاد.

به تازگی، ناروی یک بخش تحت مدیریت بانک جهانی را ترغیب کرده که ۲۸۰ میلیون دالر برای رساندن کمک‌های بشری در افغانستان را آزاد کند.

وزارت داخله جرمنی: هزاران افغان در انتظار ترک کشورشان به مقصد جرمنی اند

بیرق ملی جرمنی

وزارت داخله جرمنی گفته است که چند ماه پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، هزاران شهروند این کشور که با جرمن‌ها کار کرده اند، منتظر ترک افغانستان به قصد جرمنی استند.

به گزارش خبرگزاری دی پی ای، این افغان‌ها با اردوی جرمنی، سفارت آن کشور در افغانستان و دیگر اداره های جرمنی کار کرده اند.

جرمنی درخواست‌های پناهندگی نزدیک به ۲۵ هزار افغان را پذیرفته و از این میان بیش از ۷ هزار تن تا کنون توانسته به جرمنی برسند.

با وصف آن که حکومت طالبان از افغان‌ها خواسته است که افغانستان را ترک نکنند، اما شمار زیاد افغان‌ها به دلایل گوناگون از جمله ترس انتقام جویی طالبان، فقر و بیکاری می‌خواهند افغانستان را ترک کنند.

بهای مواد خوراکی در افغانستان افزایش یافته است

آرشیف- مندوی شهر کابل

اتحادیه مواد خوراکی در کابل می‌گوید بلند رفتن بهای بی‌پیشینه ارزهای خارجی بخصوص دالر در برابر افغانی بهای مواد خوراکی را افزایش داده است.

فضل الرحمن رئیس این اتحادیه امروز چهارشنبه (۱۷ قوس) به رادیو آزادی گفت با گذشتن نرخ یک دالر از مرز یکصد افغانی، بهای یک بوری آرد را به ۲۴۰۰ افغانی یک بوری برنج سیله را به ۲۵۰۰ افغانی و یک پیپ دوسیره روغن را به ۲۸۰۰ افغانی افزایش داده است.

او می‌گوید این مسئله بر تمامی کالاهای صادراتی و وارداتی تاثیر گذاشته و حتا قیمت تولیدات داخلی را نیز افزایش داده است.

رئیس اتحادیه مواد خوراکی می‌گوید تمام مواد اولیه و خوراکی توسط دالر از کشورهای خارج خریداری شده و هرگاه به این مسئله توجه نشود مشکلات در آینده بیشتر خواهد شد.

این در حالیست که روز گذشته افغانی ارزش‌اش را در برابر ارزهای خارجی بخصوص دالر به گونه بی پیشینه از دست داد و یک دالر با بیش از یک‌صد افعانی مبادله شد.

وزارت مالیه طالبان: معاشات دو ماهه ده اداره پرداخت شد

ساختمان وزارت مالیه

وزارت مالیه افغانستان از پرداخت حقوق ماه های سنبله و میزان کارمندان ۱۰ اداره دولتی خبر داده است.

در یک اعلامیه این وزارت که امروز چهارشنبه (۱۷ قوس ۱۴۰۰) نشر شده آمده که این اداره‌ها اسناد معاش‌های کارمندان شان را به وزارت مالیه سپرده بودند. در اعلامیه از این ادار‌ه‌ها نام گرفته نشده است.

در اعلامیه آمده که روند توزیع معاش‌های ماه سنبله و میزان ادامه دارد و در روزهای بعدی از سایر اداره‌های که اسناد معاش‌های کارمندان شان را با وزارت مالیه شریک کنند پرداخت می‌شود.

‌این در حالیست که مسئولان در حکومت طالبان پیش از این از تلاش‌ها برای پرداخت حقوق ماه های سنبله، میزان و عقرب کارمندان دولتی خبر داده بودند.

اما وزارت مالیه افغانستان می‌گوید روند اجرای معاش‌های سه ماهه کارمندان دولتی زمانگیر است و به همین علت اکنون تلاش شد که بنابر کوتاهی زمان و رسیدگی عاجل به مشکلات اقتصادی کارمندان معاش‌های دو ماهه شان پرداخت شود.

مسئولان وزارت مالیه اطمینان می‌دهند که معاش یک‌ماه دیگر کارمندان دولتی نیز به زودترین وقت اجرا و برای شان پرداخت می‌شود.

این در حالیست که پس حاکمیت طالبان در ۲۴ اسد سال روان اکثر کارمندان دولتی معاش‌های شانرا دریافت نکرده و با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده اند.

رهبر طالبان: مشکلات مردم را بشنوید و به حل آن اقدام کنید

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان

در یک پیام منسوب به ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان به والیان دستور داده شده تا با کسانی که نیت خارج شدن از کشور را دارند ملاقات کرده و مشکلاتی را که سبب خروج آنها می‌شود حل کنند.

در این پیام که از سوی سخنگویان طالبان در شبکه های اجتماعی نشر شده آمده است که والیان باید مشکلات مردم را با همکاری با مقامات و علمای دین بشنوند و حل کنند.

این پیام در حالی نشر می‌شود که مردم در برخی مناطق از رفتار طالبان شکایت کرده اند.

در پیام رهبری طالبان به مقامات دستور داده شده که به تلاش‌های خود برای تقویت امنیت ادامه دهند تا به کسی فرصت آزار و اذیت مردم بخصوص تاجران و اهل کسبه دست ندهد.

موای‌تای کار افغان پس از یک پیروزی به مصاف حریف افریقای جنوبی‌اش می‌رود

یوسف جهانگیر موای‌تای کار افغان با مربی‌اش

به سلسله رقابت های جام جهانی موی تای در تایلند، یوسف جهانگیر یک بازی کن افغان امروز چهارشنبه به مصاف رقیب خود از افریقای جنوبی به میدان می رود.

یوسف جهانگیر ورزشکار رشته موای‌تای از افغانستان روز دوشنبه بر رقیب سنگاپوری خود برنده شد و به مرحلهٔ بعدی راه یافت.

اما جعفر عاطفی ورزشکار دیگر افغان نتواست حریف تایلندی خود را شکست دهد.

علی ظفر عاطفی که به عنوان داور در این رقابت‌ها دعوت شده دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: "باور ما این است که یوسف جهانگیر با درخشش خوبش در این رقابت‌ها بتواند مدال کسب کند چرا که موای‌تای کار خیلی ماهر بوده و در سال ۲۰۱۹ مدال برنز کسب کرده است."

آقای عاطفی گفت، در صورت پیروزی جهانگیر در مسابقه امروز، او روز پنجشنبه در رقابت نیمه نهایی به مصاف ورزشکار قزاقستانی خواهد رفت.

این مسابقات روز یکشنبه آغاز و تا یازدهم ماه دسمبر دوام می‌کند.

در این مسابقات ورزشکاران از ۹۴ کشور اشتراک دارند.

موای‌تای ورزش رزمی تایلندی است که پیشینه بیش از دو هزار ساله دارد.

پولیس هند مانع اعتراض افغان‌های فارغ شده از پوهنتون‌های نظامی این کشور شد

شماری از دختران افغان در حال آموزش در اکادمی نظامی چنای هند. ۱۹ دسمبر ۲۰۱۸

پولیس هند، دیروز سه‌شنبه مانع اعتراض فارغان افغان از کورس‌ها و پوهنتون‌های نظامی این کشور، در دهلی جدید شده است.

این تعداد افغانها که پیش از حاکمیت طالبان در هند مصروف آموزش و تحصیل نظامی بودند، پس از فراغت از آن در بی سرنوشتی به سر می‌برند.

فانوس یکی از این فارغان است.

او می‌گوید که پولیس با رفتار خشن تجمع روز دوشنبه آنها را بر هم زد و امروز هم به آنها اجازه اعتراض را نداده است.

فانوس دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: ​"امروز هفتم ماه دسمبر سال ۲۰۲۱ باز هم می‌خواستیم دادخواهی کنیم که اجازه ندادند و گفتند که برنامه ها مربوط به شما روی کار است و با حل و فصل آن از طریق وزارت خارجه به سفارت افغانستان در دهلی جدید فرستاده می‌شود."

این افغانان که تعداد شان به دو صد تن می‌رسد، می‌گویند که مشکلات شانرا با وزارت خارجه و پارلمان هند، سفارت افغانستان و سفارت ایالات متحده در دهلی جدید مطرح کرده اند، اما آنها کدام پاسخ نگرفته اند.

عفو بین‌الملل: مشروعیت حکومت طالبان مشروط به عملی شدن خواست‌های جامعه جهانیست

آرشیف- شماری از مقام های حکومت طالبان

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید، حکومت طالبان تا زمانی به رسمیت شناخته نمی‌شود که آنها خواست جامعه بین‌المللی را بجا نکنند.

هیدر بار معاون بخش زنان این سازمان یک روز بعد از آن این موضوع را گفته که طالبان از سازمان ملل متحد خواست که در باره به رسمیت شناختن حکومت شان غور کند.

او دیروز سه‌شنبه در مصاحبهٔ با رادیو آزادی گفت: "طالبان تا زمانی به مثابه یک حکومت قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شوند که آنها به نقض حقوق بشر دوام دهند، مانند ممانعت دختران و زنان از کار و آموزش، سکوت رسانه ها و کشتار های بی‌ محاکمه. اینها همه مانع می‌شوند تا طالبان مشروعیتی به دست آورند که می‌خواهند."

بر اساس قطعنامۀ که روز دوشنبه (۱۵ قوس) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بدون رای گیری تصویب شد، تصمیم برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان و رژیم نظامی میانمر برای حداقل ۱۰ ماه آینده به تعویق افتاده است.

تصویب قطعنامۀ مجمع عمومی سازمان ملل به این معناست که غلام محمد اسحق‌زی نماینده حکومت پیشین افغانستان در این سازمان به کارش ادامه می‌دهد.

طالبان از سازمان ملل متحد خواست که روی تصمیمش دوباره غور کند.

پلوشه حسن برنده جایزه هیلری رودهام کلینتن شد  

پلوشه حسن، رئیس مرکز آموزشی زنان افغانستان برنده جایزه امسال هیلری رودهام کلینتن شد.

بر اساس گزارش‌ها، خانم حسن بخاطر تلاش‌هایش جهت تقویت حقوق زنان، صلح و امنیت برندۀ جایزه شده.

بر اساس خبرنامۀ انستیتوت جورج تاون برای زنان،صلح و امنیت، این جایزه سالانه بخاطر رهبری استثنایی در جهت شناخت اهمیت نقش زنان در ایجاد جهان صلح آمیز تر اهدا می‌شود.

چهار تن دیگر از روسیه، مکسیکو، چین و زیمبابوه نیز برندۀ جایزۀ ۲۰۲۱ هیلری رودهام کلینتن شناخته شدند.

مراسم اهدای جوایز دیروز در پوهنتون جورج تاون در واشنگتن دی سی برگزار شد.

واکنش حکومت طالبان به قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد

احمدالله وثیق، یک معاون سخنگوی حکومت طالبان

حکومت طالبان در مورد فیصلۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد واکنش نشان داد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد دوشنبه قطعنامۀ را تصویب کرد تا تصمیم‌گیری در مورد این‌که کی‌ها از افغانستان و میانمار در این سازمان نمایندگی کنند، به تأخیر بیفتد.

به اساس معلومات وب سایت سازمان ملل متحد، این اقدام به این معنی است که در حال حاضر سفیران کنونی دو کشور در این سمت‌ها خواهند ماند.

احمدالله وثیق، یک معاون سخنگوی حکومت طالبان در توییتر نوشته است که اختصاص دادن کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد به شخصی که نمایندۀ مردم و حکومت افغانستان نباشد، بی انصافی است.

او افزوده است که سازمان ملل متحد عاقلانه فکر کند و در این مورد از سر غور کند.

غلام محمد اسحق‌زی نمایندۀ حکومت پیشین افغانستان در این سازمان است.

حکومت طالبان، سهیل شاهین را به عنوان نماینده اش در سازمان ملل متحد معرفی کرده.

کمیتۀ اعتبارنامۀ سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته فیصله کرد که در حال حاضر کرسی‌های نمایندگی دایمی افغانستان و میانمار در سازمان ملل متحد را به طالبان و اردوی حاکم میانمار نمی‌دهد.

شورای کار ترکیه خواستار سرمایه گذاری تجار این کشور در افغانستان شد

بیرق ملی ترکیه

رئیس شورای کار ترکیه و افغانستان خواستار حضور پر رنگ‌تر تجار ترکیه در بازارهای افغانستان شد.

سلیمان جیلیو، رئیس شورای کار ترکیه و افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی ترکیه گفته است: "از تجار و سرمایه گذاران ترکیه دعوت می‌کنم در شرایطی که طالبان موفق به تامین امنیت در افغانستان شده به اینجا بیایند و سرمایه گذاری کنند."

آقای جیلیو افزوده که تجار ترکیه باید به تولید در افغانستان و سرمایه گذاری بلندمدت روی بیاورند.

او در بخش دیگری از سخنان خود افزود، در شرایطی که بسیاری از رقبای دیگر از بازار افغانستان خارج شده‌اند، شرکت‌های ترکیه می‌توانند از این فرصت بهره لازم ببرند.

رئیس شورای کار ترکیه و افغانستان همچنان از نظام بانکی ترکیه به ویژه بانک‌های خصوصی خواست تا از تاجران و سرمایه گذاران ترکیه که در افغانستان فعالیت دارند، حمایت‌های مالی لازم را انجام دهند.

این در حالی است که با سقوط حکومت پیشین، بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در افغانستان متوقف شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG