لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۷

سفیر امریکا در پاکستان: مسدود شدن راه، اقتصاد مردم محل را صدمه زده است


سفیر امریکا در پاکستان می گوید، مسدود شدن راه اکمالاتی ناتو در ایالت خیبرپشتونخواه، بیشتر اقتصاد مردم محلی را صدمه زده است.

ریچارد اولسن روز جمعه به ایالت خیبرپشتونخواه رفت و در آنجا، باز بودن راه اکمالاتی ناتو را برای باشنده های محلی این ایالت با اهمیت دانست.

وی افزود که مردم منطقه از طریق کاروان های اکمالاتی ناتو، بهرهء اقتصادی برده اند و مسدود شدن این راه، کار بسیاری از مردم را گرفته است.
"در مورد راه اکمالاتی ناتو، پیش از همه اینکه ما با حکومت فدرالی قرارداد داریم و به باور من، حکومت فیدرالی این راه را مسدود نکرده و طوریکه ما میدانیم، بعضی اعتراض های محلی صورت گرفته است. به باور من این اقدام، صریحاً تاثیر منفی بالای کار پاکستانی ها داشته زیرا بسیاری از موتر های پاکستانی در حال حاضر از انتقال تدارکات ترس دارند."

بر اساس گزارش ها، مرز تورخم از بیست و سوم نومبر به اینسو به روی اکمالات ناتو از سوی حزب تحریک انصاف مسدود شده است.

عمران خان رهبر این حزب بر سر اقتدار در ایالت خیبر پشتونخواه میگوید که نخست باید حملات طیاره های بی پیلوت بر مناطق قبایلی پاکستان قطع شود و سپس در باره گشایش این راه تصمیم گرفته خواهد شد.

حالا سفیر امریکا در اسلام آباد گفته که اگر پاکستان میخواهد این راه بسته باشد، ایالات متحده، گزینه های دیگر هم دارد و میتواند از آنها برای اکمالات نیرو هایش استفاده کند.
"ایالات متحده گزینه های زیادی دارد تا مواد را به داخل و خارج افغانستان انتقال دهد و به هیچصورت، مسدود شدن راه، مانع عملیات ما نشده است."

پیش از این وزیر دفاع امریکا در سفرش به اسلام آباد که در ماه دسمبر صورت گرفت، به صدراعظم پاکستان هشدار داد که اگر راه اکمالاتی نیروهای ناتو از سوی آن کشور باز نشود، اعضای مجلس نماینده گان امریکا، می توانند کمک های نظامی با اسلام آباد را به حالت تعلیق در آورند.

ایالات متحدهء تا حالا در انتقال وسایل نظامی و اکمالات نیرو هایش در افغانستان، بار ها با حملات شورشیان در پاکستان روبرو شده است. این تحرکات بالاخره امریکا را به انتقال تجهیزاتش از طریق آسیای میانه متوجه ساخت.

اما دومین بار است که برای یک مدت طولانی، راه به روی نیرو های بین المللی در افغانستان مسدود می شود.

در گذشته پس از کشته شدن بیست و دو عسکر پاکستانی در یک حملهء نیروهای ناتو در منطقهء قبایلی مهمند، حکومت پاکستان برای ماه ها این راه را بسته بود، اما حالا این اقدام، نه از سوی حکومت، بلکه توسط یک حزب حاکم و متحدینش در ایالت خیبر پشتونخواه به اجرا گذاشته شده است.

گزارش از جاوید نعیمی
XS
SM
MD
LG