لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۹

عادله راز: اظهارات اخیر جو بایدن یک نوع وسیلهء فشار است


عادله راز معاون سخنگوی رییس جمهور افغانستان.
ریاست جمهوری افغانستان می گوید اظهارات اخیر مقامات امریکایی مبنی بر خروج کامل نیرو های ایالات متحده از این کشور، بخش از فشار های سیاسی است.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید، امریکا می تواند به عنوان یک کشور مستقل تصمیم بگیرد اما برای حکومت افغانستان تامین صلح و امنیت در این کشور حایز اهمیت است.

عادله راز معاون سخنگوی رییس جمهور کرزی می گوید، مقامات امریکایی پیش از این هم به مساله خروج کامل نیرو های شان از افغانستان اشاره کرده اند.

به گفته خانم راز، اظهارات جو بایدن معاون رییس جمهور امریکا در این مورد یک نوع فشار است.

عادله راز به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، امریکا بخاطر امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی با افغانستان، منافع خود را دنبال می نماید اما برای حکومت افغانستان مصونیت و حفاظت افغان ها در اولویت قرار دارد:

« این گونه صحبت ها در گذشته نیز مطرح گردیده بود که به گونه یک آله فشار استفاده می کنند تا اینکه افغان ها مجبور شوند موافقتنامه امنیتی و دفاعی را امضا نمایند، افغان ها گفته اند، آنها زمانی سند امنیتی و دفاعی را امضا می نمایند که خانه های آنها امن باشد و در افغانستان صلح تامین گردد، بدون شک امریکا یک کشور مستقل است و می تواند تصمیم بگیرد.»

جو بایدن معاون رییس جمهور امریکا به تازه گی به هنگام سخنرانی در اجلاس مقامات ارشد در قصر سفید روی خروج تمام نیرو های امریکایی از افغانستان تاکید کرد.

در همین حال وزیر داخله افغانستان می گوید، جنگ مطبوعاتی در خصوص امضای پیمان امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا باید خاتمه یابد.

عمر داودزی که به روز شنبه در یک مراسم در کابل صحبت می کرد گفت، مقام های بلند رتبه امریکا و افغانستان باید بحث ها را در خصوص امضای این موافقتنامه آغاز نمایند:

« ایجاب می کند که یک مذاکره به سطح مناسب بین کابل و واشنگتن باشد از دور مسایل حل نمی شود که از دور از راه مطبوعات برای یکدیگر پیام بفرستیم که در یک یا دو هفته امضا بکن، این مسأله بسیار مهم است.»

به اساس گزارش ها، پس از آنکه حکومت افغانستان روی بر آورده شدن یک سلسله شرایط اش در زمینه امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا پافشاری کرد، برخی از مقام های امریکایی از توقف کمک های ایالات متحده به افغانستان و خروج تمامی سربازان امریکایی از این کشور هشدار دادند.

ختم تلاشی خانه های افغان ها از سوی نیرو های امریکایی و تامین صلح در افغانستان از شروط اساسی حکومت افغانستان است.

از سوی دیگر جنرال مارک میلی قوماندان عملیات مشترک نیرو های بین المللی کمک به امنیت یا آیساف در افغانستان می گوید، امریکا و جامعه جهانی هیچگاه این کشور را تنها رها نخواهند کرد.
این جنرال امریکایی به روز شنبه به نماینده گی از جوزف دانفورد قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان چنین گفت:

« جامعه جهانی، امریکا و ناتو با افغانستان تعهد کرده اند و تعهد آنها هنوز هم پا برجا است، عساکر ما و شما یکجا قربانی داده اند، آن پیشرفت های که در نتیجه قربانی های مشترک به دست آمده از بین نخواهند رفت.»

در حالیکه حکومت افغانستان هنوز هم بر بر آورده شدن شرایط این کشور در زمینه امضای توافقنامه امنیتی با امریکا تاکید می کند، برخی از آگاهان مسایل سیاسی می گویند که حکومت افغانستان باید سند امنیتی و دفاعی را با امریکا امضا نماید و نگذارد که افغانستان به سرنوشت عراق مواجه شود.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG