لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۰

شماری از اعضای نهاد های مدنی، حملهء انتحاری اخیر در کابل را محکوم کردند


شماری از فعالان مدنی طی یک راهپیمایی مسالمت آمیز در شهر کابل حملهء انتحاری جمعه شب در وزیر محمد اکبر خان این شهر را محکوم کردند.

اعتراض کننده گان که شمار شان به ده ها تن می رسید با سردادن شعار های چون، مرگ بر تروریزم و در برابرخشونت نه بگوید، این رویداد را به شدت محکوم کردند.

اعضای نهاد های مدنی راهپیمایی شان را از مقابل رستورانت لبنانی ها جای که در آن حمله صورت گرفته آغاز و در چهاراهی زنبق شهر کابل خاتمه دادند.

در پایان راهپیمایی قطعنامهء نیز صادر گردید که بخش آن توسط یکی از اعتراض کننده های چنین به خوانش گرفته شد:

« جمعِ از باشنده گان شهر اینجا جمع شده ایم تا به نیابت از صدای تمام قربانیان تروریزم در کشور اعتراض و نگرانی خود را نسبت به این پدیده شوم و خانمان افگن اعلام کنیم.
اینجا جمع شده ایم تا فریاد بلند شیون قربانی ترور در شمال، جنوب، شرق، غرب و در مرکز افغانستان باشیم!»


در قطعنامه این نهاد های جامعهء مدنی از حکومت افغانستان نیز خواسته شده تا با خانواده های قربانیان کمک های مادی و معنوی صورت گیرند.

آنان همچنان از سازمان ملل متحد می خواهند تا در حفظ دستآورد های ده سال گذشته افغانان را حمایت کند.

در نتیجهء یک حملهء انتحاری شب جمعه که هدف آن رستورانت لبنانی ها در منطقه وزیر محمد اکبر خان شهر کابل بود، 21 تن به شمول 13 خارجی کشته شدند.

مسوولیت این حمله را طالبان مسلح بر عهده گرفته و ادعا نموده اند که در این رویداد ده ها خارجی کشته شده اند.

اما فعالان جامعهء مدنی می گویند که با این حرکت شان می خواهند در برابر خشونت ها نه بگویند.

دیانا ثاقب و زهرا موسوی دو تن از فعالان مدنی در مورد گفتند:

« این تجمعات نشان می دهد که ما یک جامعه مرده و خنثی نیستیم. من فکر می کنم که شاید این مفید ترین کاری باشد که در حال حاضر ما می توانیم انجام بدهیم و حداقل به زبان مدنی در برابر خشونت نه بگویم .
ما اینجا به عنوان شهروندان بیدار کشور هستیم تا به گوش حکومتیان برسانیم که ما می بینیم در اطراف ما چی می گذرد و درد و زخم ما از درد و زخم خانواده های قربانیان جدا نیست.»


هر چند ارگان های امنیتی افغانستان از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در کابل و سایر نقاط کشور همواره سخن زده اند، اما تنها کابل ظرف چند هفته اخیر شاهد چند حملهء انتحاری بوده است.

آگاهان می گویند، هرگاه به این مسأله توجه صورت نگیرد، با نزدیک شدن روز برگزاری انتخابات ممکن مخالفین مسلح حملات شان را افزایش دهند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG