لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۲

حزب وفاق ملی، خواهان امضای فوری توافقنامه امنیتی با امریکا شد


بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی افغانستان
وارد کردن فشار ها از سوی برخی حلقات سیاسی و نهاد های جامعه مدنی به منظور امضای هرچه زودتر توافقنامه امنیتی با امریکا بر حکومت افغانستان ادامه دارند اما تا اکنون هیچ تغییری در پالیسی ارگ به نظر نمی رسد.

حزب وفاق ملی افغانستان به روز دوشنبه خواهان امضای هرچه زودتر توافقنامه امنیتی با امریکا شده و می گوید که حکومت باید به خواسته های ملت احترام بگذارد.

بسم الله شیر رییس این حزب در یک نشست خبری در کابل در مورد چنین گفت:
« در صورتی که مردم و لویه جرگه مشورتی امضای این سند را به خیر و منافع ملت بدانند پس حالا چی باعث شده که آقای رئیس جمهور یک شاخه از پیمان استراتیژیک را که پیمان امنیتی است امضاء نمی کند؟

آقای کرزی هم ما را فریب میدهد امروز و در پشت پرده همان گپ های است که امضا شده است. باز هم می گویم که ما امروز در تنگنا قرار گرفته ایم و آقای کرزی باید رای مردم را پامال نکند و به آن احترام داشته باشند. »


اما ریاست جمهوری افغانستان این گونه اتهامات را که گویا رییس جمهور کرزی برای کسب امتیازات سیاسی امضای این توافقنامه را به تاخیر می اندازد رد کرده و می گوید که وی خواستار تامین منافع ملی کشور است.

رییس جمهور کرزی به روز یکشنبه یک بار دیگر روی عملی شدن پروسه صلح افغانستان و توقف عملیات های سربازان خارجی برخانه های افغانها تاکید کرده گفت که تا آن زمان توافقنامهء امنیتی با امریکا امضا نخواهد شد.

در یک اعلامیهء دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به نقل از رییس جمهور کرزی گفته شده که پیش از تطبیق شرایط افغانستان، امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی سبب تقویت بهانه برای جنگ در این کشور خواهد شد.

از سوی دیگر فشار های مقام های امریکایی هم در این اواخر به خاطر امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن بیشتر شده و آنان هشدار دادند که اگر این کار به زودی صورت نگیرد، به خروج تمام سربازان شان از افغانستان تصمیم خواهند گرفت.

در این حال زبیر شفیقی یکی از کارشناسان و مدیر مسوول روزنامهء ویسا به رادیو آزادی گفت چنین به نظر نمی رسد که رییس جمهور کرزی از شرایط اش در این خصوص بگذرد:

« من شک ندارم که رئیس جمهور خواستش به حیث یک انسان شاید همین باشد که در تاریخ افغانستان از خود نام نیک به جا بگذارد با اینکه اشتباهات زیادی را در طول سال های گذشته مرتکب شده است.
من فکر می کنم که موقف فعلی رئیس جمهور در مقابل جامعه جهانی بسیار طبیعی است و در این مورد صادق است. رئیس جمهور از 12 سال گذشته تجربه گرفته است. »


چند روز پیش جوبایدن معاون رییس جمهور اوباما در یک نشست با حضور مقام های امریکایی روی خروج تمام سربازان کشورش از افغانستان تاکید نمود.

وی گفته است که این خواست او حالا در امریکا حامیان زیاد دارد که در افغانستان باید تعداد محدودی از سربازان امریکایی باید باقی مانند.

اما مقام های افغان همواره تاکید نموده اند که امریکا قصد ندارد تا به یک باره گی افغانستان را ترک کند و این هشدار های امریکایی ها فقط آوردن فشار بر حکومت افغانستان است.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG