لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۴

رهبران نظامی: امریکا، 10 هزار عسکر خود را در افغانستان حفظ کند


رهبران نظامی امریکا پیشنهاد کرده اند که بعد از ماه دسمبر سال 2014 که ناتو قوای محارب خود را از افغانستان خارج می کند، امریکا در حدود 10 هزار عسکر خود را در افغانستان حفظ کند، در غیر آن تمام قوای خود را خارج نماید. در این مورد یک مقام امریکایی دیروز معلومات داد.

این مقام که نخواسته نامش ذکر شود به خبرگزاری فرانسپرس گفته است که قوماندان عمومی قوای امریکا و ناتو در افغانستان جنرال جوسف دانفورد این پیشنهاد را هفته گذشته به قصر سفید ارایه کرد.

این مقام به رقم ده هزار سرباز اشاره کرده گفت: این مناسب است که گفته شود ادارات استخباراتی، وزارت خارجه و وزارت دفاع همه به این نظر اند که اگر امریکا می خواهد بعد از سال 2014 جای پای خود را در افغانستان حفظ کند، عساکرش باید به همین تعداد باشد.

در این بحث ها در قصر سفید که اول روزنامه وال ستریت ژورنال و بعد نیویارک تایمز در مورد آن خبر داد به گفته مقام امریکایی همچنان بر این نکته تماس گرفته شد که قوای امریکایی که بعد از سال 2014 در افغانستان می مانند به مرور زمان کمتر شده و در ظرف دو سال خارج شوند.

نظر به خبرها قوماندانان نظامی امریکا به قصر سفید گفته اند که اگر رییس جمهور بارک اوباما پیشنهاد حضور ده هزار سرباز را رد کند بهتر است تمام قوای امریکایی را از افغانستان خارج نماید زیرا با تعداد کمتر سربازان نمی توان امنیت مقامات استخباراتی و دپلوماتی را در افغانستان حفظ نمود.

معاون رییس جمهور امریکا جو بایدن که از آغاز مخالف حضور تعداد زیاد عساکر در افغانستان بود بر تعداد کمتر از ده هزار سرباز که اکثریت شان قوای کوماندو باشند تاکید می کند.

اما مقامات وزارت دفاع می گویند که قوای کوماندو بدون تیم های استخباراتی و اطلاعتی برای کشف اهداف شورشیان، موثر واقع شده نمی توانند.

این بحث ها اختلاف نظر بین قصر سفید و رهبری نظامی امریکا را بار دیگر نشان میدهد. کتاب خاطرات وزیر دفاع سابق امریکا رابرت گیتس که اخیراً بچاپ رسید نیز نمایانگر اینگونه اختلاف نظر در رهبری امریکا می باشد.
XS
SM
MD
LG