لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۶

امریکا حکومت افغانستان را بخاطر رهایی زندانیان خطرناک هشدار داد


ایالات متحده امریکا حکومت افغانستان را در مورد آزادی زندانیانی هشدار داده که واشنگتن می گوید خطرناک استند و باید محاکمه شوند.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا دگروال ستیف وارن دیروز در واشنگتن به خبرنگاران گفت که حکومت افغانستان به کمیتهء بررسی دوسیه های زندانیان بگرام هدایت داده تا 37 توقیف شده را رها کند.

وارن گفت که برخی ازین افراد در تولید یا استفاده از بمب های کنار سرک دخیل اند.

دگروال وارن افزود که برخی دیگر آنان به دست داشتن در حملات علیه سربازان افغان و خارجی مظنون استند.

اندریس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو هم گفته است، نگران خواهد بود اگر این زندانیان به خاطر دلایل سیاسی رها ساخته شده شوند.

به گزارش رویترز، وارن افزود که این سی و هفت زندانی افرادی بد استند و دست های شان به خون نیرو های افغان و امریکایی آلوده است.

به گفتهء دگروال وارن، مقامات برای نگهداری برخی ازین افراد در بند شواهد در دست دارند که می تواند تحقیقات بیشتر را از دیگر زندانیان توجیه کند.

با وجود مخالفت های مقامات امریکایی با آزادی 88 زندانی از زندان بگرام، کمیتهء رسیده گی به دوسیه های زندانیان بگرام بر رهایی 37 تن از این زندانیان فیصله کرده است.

عبدالشکور دادرس یک عضو این کمیته دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت که از میان 88 زندانی در باره 45 تن آنان ارگان های کشفی افغانستان هم مدارک جرمی را بدست نیاورده اند.

ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور افغانستان هم دیروز در صحبت با خبرنگاران از فیصله حکومت دفاع کرده گفت:
« این تصمیم تمام ارگان های عدلی و قضایی کشور است، این فیصله نه فیصله رییس جمهور است و نه هم فیصلهء بورد بررسی دوسیه های زندانیان بگرام.»

تحلیلگران می گویند که سرنوشت زندانیان مسالهء جنجالی تازه در روابط میان کابل و واشنگتن است.
رییس جمهور کرزی در همین هفته در جریان یک نشست خبری در کابل زندان بگرام را فابریکهء طالب سازی عنوان کرد و گفت که زندان بگرام جایی است که مردم بیگناه افغانستان انداخته می‌ شوند و از راه شکنجه و توهین علیه کشور خود بسیج می ‌شوند.
XS
SM
MD
LG